Dodaj do ulubionych

IKEA nie będzie kupować drewna w Polsce?

Szwedzka IKEA może zrezygnować z kupowania drewna w Polsce, wszystko przez rezygnację jednostek Lasów Państwowych z certyfikowania FSC.


Przypomnijmy, że już cztery Regionalne Dyrekcje LP nie odnowiło certyfikatów. Wkrótce wygasną one dla kolejnych dwóch. Jeśli i te nie zostaną odnowione, bez certyfikacji zostanie ponad 2 mln hektarów gruntów leśnych. To może stanowić problem dla producenta mebli IKEA, który w samym 2022 roku zużył łącznie 20 mln m³ surowca, z czego aż 28 proc. pochodziło z Polski.


– Współpracujemy z FSC i leśnictwem państwowym, aby znaleźć rozwiązanie. Lasy Państwowe nie są przeciwne FSC, ale nie podoba im się rewizja dotychczasowego standardu. FSC jest dla nas ważne i nie jest to nasza decyzja, ale naszych klientów. Jeżeli jednak nie uda nam się zdobyć certyfikowanych surowców, możemy zdecydować się na przeniesienie biznesu poza Polskę – stwierdził Ulf Johansson, dyrektor IKEA Global Wood Supply & Forestry.


Z wartości podanych za rok 2022 wynika, że IKEA kupiła w Polsce około 5,6 miliona m³ drewna, co stanowi około 14 proc. z całego pozyskanego przez Polskę drewna. Jeśli IKEA zrezygnuje z zakupów w naszym kraju, sporo drewna straci stałego nabywcę.


Źródło: "Om skogen och miljön i Polen. O lesie i środowisku w Szwecji", na podstawie Atl.nu
Dodano 15:53 24-05-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama