Dodaj do ulubionych

Austria. 8 na 10 pożarów z winy człowieka

Jak szacują specjaliści, aż 8 na 10 pożarów zaczyna się od wyrzuconego niedopałka papierosa.  Średnio rocznie w Austrii dochodzi do 150 – 300 pożarów lasów, nietrudno policzyć, że 120 – 240 z nich jest spowodowanych przez wyrzucone papierosy.


– Powstrzymanie się od palenia w lesie, nierozpalanie ognisk i stosowanie się do oficjalnych zakazów są kluczowe. W ten sposób uchronimy nasze cenne lasy [...] Pożary lasów niszczą nasze środowisko życia. Jeśli zostaną zniszczone, wzrośnie ryzyko powstawania kolejnych niebezpiecznych wydarzeń, takich jak osuwiska błotne, odrywanie się kamieni na zboczach czy lawiny.

Zapobieganie pożarom powinno stać się naszym wspólnym celem. Dlatego wydzieliliśmy środki w ramach funduszu leśnego, po raz pierwszy w historii. Zapewnimy 11 milionów euro, z czego 3 miliony posłużą do uruchomienia projektów takich jak ocena zagrożenia pożarowego na terenie kraju, monitoring, czy systemy wczesnego ostrzegania – zapowiedział Norbert Totschning, minister leśnictwa Austrii.


Zgodnie ze statystyką, 85 proc. pożarów na terenie Austrii jest spowodowanych przez człowieka. Główną przyczyną są papierosy, ale aż 10 proc. z nich to wynik podpaleń. Jak wynika z badań Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig, zaprószenie ognia przez odłamki szkła jest bardzo mało prawdopodobne. Jedynym istotnym statystycznie naturalnym powodem pożarów są uderzenia piorunów, które w okresie letnim mogą stanowić nawet 40 proc. całości.
Dodano 16:50 26-08-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama