Dodaj do ulubionych

EKO-LAS w Mostkach

150 wystawców zaprezentowało swoje technologie, maszyny i rozwiązania dla przemysłu drzewnego podczas kolejnej edycji Targów EKO-LAS.

Impreza odbyła się w Mostkach koło Świebodzina w dniach 7–9 września. EKO-LAS to jedna z najważniejszych imprez leśnych, w której uczestniczą wystawcy z Polski i zagranicy. W Mostkach maszyny prezentowane były na przestrzeni 23 ha, w lesie.

Teren był spory, dzięki czemu wystawcy mieli zatem okazję do pokazania bogatej oferty maszyn. Odbywały się również pokazy w lesie. Była okazja do zawierania nowych kontaktów biznesowych oraz pogłębiania obecnych.

Złote medale i pokazy
W programie nie zabrakło pokazów maszyn, w ich naturalnym środowisku – lasach Nadleśnictwa Świebodzin. Odbywały się one przez wszystkie trzy dni trwania targów i gromadziły sporą widownię. W terenie pracowały maszyny (forwardery, harwestery oraz frezarka) marek Eco-Log, Rottne, Ponsse, Dipperfox, John Deere oraz Komatsu. Udostępnione przez firmy: Fortech Serwis, Kopa-Kamiński, CDN ERGO, MP-Technik, Forex Polska oraz Arcon Polska.


Pierwszego dnia targów EKO-LAS, zostały uroczyście wręczone statuetki i dyplomy dla laureatów nagrody Złoty Medal – konkursu, który nagradza nowoczesne, innowacyjne oraz niezawodne rozwiązania w danej branży. Jury doceniło Złotym Medalem Grupy MTP dwa produkty:

odbiornik TX1 Taxus IT firmy Taxus IT oraz ciągnik do prac leśnych Kotschenreuther Luchs firmy Kotschenreuther forst & Landtechnik GmbH & Co. KG. Dodatkowo odbiornik TX1 Taxus IT zdobył nagrodę w plebiscycie konsumentów – statuetkę oraz dyplom Złoty Medal Wybór Konsumentów.


TX1 Taxus IT jest to odbiornik typu GNSS wspomagający w terenie m.in. leśników i geodetów. Po podłączeniu do smartfona lub tabletu umożliwia on wykonanie, z bardzo dużą dokładnością pomiarów tzw. liniowych, punktowych i poligonowych.


Drugą grupę, w której nagradzane są produkty, stanowią maszyny i sprzęt do typowych prac leśnych, związanych z pozyskiwaniem drewna, jego obróbką, transportem oraz nasadzeniami i pielęgnacją roślin.

W tej grupie nagrodzonym produktem na targach EKO-LAS został ciągnik do prac leśnych Kotschenreuther Luchs. Powstał on na bazie 110-konnego ciągnika firmy John Deere'a 6100M. Przy ciężkich pracach leśnych pojazd ten jest bardziej wydajny i ekonomiczny, od pozostałych tego typu maszyn leśnych.

Zawody i seminaria
Główną atrakcją drugiego dnia targów były natomiast IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. W zawodach wzięli udział operatorzy z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali na specjalnie wytyczonym torze, gdzie liczyła się zarówno zwinność, jak i szybkość.

Najtrudniejsze okazało się ułożenie wieży z pociętych kawałków drewna. Spośród wszystkich zawodników najlepszy okazał się Kacper Kaczyński, który w finałowym przejeździe pokonał Mariana Korzystkę. Trzecią lokatę zajął Piotr Kwiatkowski.

Zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach mieli do wyboru forwardery następujących marek: John Deere, Ponsse, Komatsu, Rottne. Zwycięzca – Kacper Kaczyński – będzie mógł reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finaliści otrzymali nagrody pieniężne, a zdobywca pierwszego miejsca również zbiornik mobilnego tankowania do oleju napędowego Swimer mobi5S 400l. Firma Gulf przygotowała także dla finalistów nagrodę w postaci oleju Gulf o wartości 500 zł. Sponsorem głównym zawodów była firma Xgiełda.


Swoje stoisko miała także GAZETA LEŚNA – była tam okazja do rozmów, przedłużenia prenumeraty, otrzymania egzemplarza gazety, czy Katalogu Maszyn Leśnych.

 

Znany z cyklu „Okiem adwokata” mecenas Łukasz Bąk udzielał porad prawnych – zainteresowani mogli porozmawiać z prawnikiem na leśne tematy.

W hali wystawienniczo-konferencyjnej odbyło się IV Forum Zarządcy Zieleni pt. "Wyprawa do lasu miejskiego". Prezentowano tam tematy mikrolasów, lasów miejskich, a także doboru gatunków drzew i krzewów w zależności od warunków glebowych. Natomiast RDLP w Zielonej Górze zorganizowała seminarium pt. „Leśna edukacja - od przeszłości do przyszłości".

 
Dodano 13:33 26-09-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama