Dodaj do ulubionych

Sejmowa komisja o ograniczeniu cięć

Nie było konsultacji z branżą leśną i oceny skutków finansowo-gospodarczych decyzji o ograniczeniu cięć w lasach – oto wnioski z posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska z 25 stycznia br.


Na spotkaniu, podczas którego dyskutowano o decyzji ministry Pauliny Hennig-Kloski o ograniczeniu wycinek, pojawili się przedstawiciele Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych, zuli i drzewiarzy.


Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała tłumaczył, że wprowadzając ograniczenia kierowano się opinią Polskiej Akademii Nauk z 5 stycznia 2024 roku, która rekomendowała bezzwłoczne wyeliminowanie wycinki drzew, szczególnie liściastych, w obszarach chronionych, jak i bezpośrednim sąsiedztwie, na terenach górskich, dolinach cieków i w obszarach najcenniejszych przyrodniczo.


Także ustanowienie moratorium na wycinkę drzew starych i starodrzewów leśnych do czasu rozpoznania ich zasobów w skali kraju i możliwości objęcia ich ochroną. Jak również objęcie ochroną mokradeł leśnych oraz wszystkich innych naturalnych form retencji wody na terenach lasów, w tym tam i stawów bobrowych.


Jak mówił wiceminister, tylko w grudniu 2023 roku do Ministerstwa wpłynęło 116 wiadomości od różnych organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności, z zapytaniami i prośbami o ochronę przyrody.


– Polki i Polacy dzisiaj naprawdę lepiej sobie zdają sprawę z tego jak powinny wyglądać lasy, a jak przez ostatnie lata nie wyglądały [...] Musimy przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu [...] Musimy walczyć z nadużyciami w gospodarce leśnej – i to jest też nieodzowny element tej decyzji, którą podjęła pani minister Hennig-Kloska, tych naszych rozmów, i całej tej sytuacji, powodu zebrania tej komisji dzisiaj tutaj w polskim Sejmie – mówił Dorożała.

Jak dodał, objętych decyzją jest 94 tysiące hektarów, a nie 100 tysięcy jak informowały media, z czego 52 proc. to lasy podlegające ograniczeniu, a nie wyłączeniu z pozyskania.

W opinii przedsiębiorców leśnych obecnych na spotkaniu decyzja o ograniczeniu to kolejny objaw arogancji władzy, ponieważ nikt nie konsultował jej ze środowiskiem zulowców.

– W Polsce z branży leśno-drzewnej żyje około 470 tysięcy ludzi. My sobie zdajemy sprawę, że trzeba chronić lasy, ale trzeba to robić mądrze [...] Jesteśmy kontraktowani na zasadach zamówień publicznych. Nie zawsze da się przesunąć prace w ramach posiadanych umów i pakietów. Wiele firm stanęło przed koniecznością wstrzymania maszyn i ludzi. Ponieważ nie mają co robić. Teraz jest czas pozyskania drewna, jest zima. Mamy specjalistyczny sprzęt, firmy muszą płacić drogie leasingi i kredyty – mówił Dariusz Szczepański, przedstawiciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Zwrócił się do ministra Dorożały z prośbą o jak najszybsze poinformowanie o kolejnych powierzchniach, które mają zostać wyłączone z pozyskania. – Żeby to było konsultowane społecznie, żebyście wzięli pod uwagę kalendarz. Że rok gospodarczy zaczyna się 1 stycznia, a przetargi w lasach są w październiku [...] Żebyśmy my też mogli się do tego przygotować – dodał Szczepański.


Wojciech Wójtowicz, prezes Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, dopytywał o kwestię rekompensat dla poszkodowanych zulowców.
– Jak one mają wyglądać? Szanowni Państwo, my zawieramy umowę na rok, i jeżeli przez rok teraz nie dostaniemy pracy, nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Prawdopodobnie w następnym roku już nie będzie możliwości wystartowania w przetargach, bo firmy zbankrutują. Więc serdecznie dziękujemy państwu za zwolnienie 100 tysięcy osób. Bo rozumiem, że skoro wyłączymy 20 proc., to 6 tysięcy ludzi w LP, w zulach koło 10 tysięcy, i jakieś 60 tysięcy pójdzie w branży drzewnej – wyliczał Wójtowicz.

Polski Związek Pracodawców Leśnych organizuje 10 lutego zebranie zuli na temat ograniczenia cięć.

Na sali obecny był również Janusz Zaleski, były zastępca dyrektora generalnego LP, występujący jako przedstawiciel Rady Programowej Centrum Strategii Środowiskowych, który stwierdził, że na decyzji o ograniczeniach cieniem kładzie się sposób jej przygotowania.

– Moglibyśmy tutaj nie skakać sobie do oczu, gdyby ta decyzja była przygotowana, skonsultowana, z wszystkimi interesariuszami. Leśnikami, NGOsami, przemysłem, społecznościami lokalnymi, zakładami usług leśnych. Gdyby tak było, zapewne doczekalibyśmy się bardziej kompletnego projektu, który pokazałby koszty, nie tylko gospodarcze, ale i społeczne, tego typu decyzji – stwierdził Zaleski i dopytywał czy przewidywane są szeroko zakrojone konsultacje i czy będzie możliwość korekty podjętych decyzji.


W odpowiedzi na te wszystkie zarzuty posłanka PO Magdalena Filiks, która spotykała się  z zakładami usług leśnych i znała problemy zuli, przeprosiła za zaistniałą sytuację.

– Czuję się niezręcznie panie ministrze, ale muszę to dzisiaj zrobić. Obiecywałam zakładom usług leśnych i przedstawicielom branży drzewnej i leśnikom, że nasze rządy zaczną się od dialogu i od okrągłego stołu [...] Przepraszam zakłady usług leśnych, przepraszam branżę drzewną, że nie doszło do tego, że nasze decyzje, z którymi ja się identyfikuję, nie zostały poprzedzone dialogiem i rozmową z państwem. Nie możemy oszukiwać dzisiaj, że były konsultacje i rozmowy, ponieważ panie ministrze, ich nie było – przyznała posłanka.  


To jednak nie wszystkie problemy związane z decyzją o ograniczeniu wycinek. Dodatkowo do decyzji nie przygotowano żadnej oceny skutków finansowo-gospodarczych.

Wiceminister Dorożała powiedział, że zwracał się z prośbą o przesłanie opinii dotyczącej skutków decyzji do poprzedniego kierownictwa Lasów Państwowych, ale nie uzyskał wiążących informacji. Następnie wskazał obecnego dyrektora generalnego LP jako osobę, z którą można rozmawiać na temat pomysłów na stworzenie instrumentów finansowych łagodzących skutki decyzji.

Poinformowano, że co kwartał będzie odbywało się kolejne spotkanie Komisji w sprawie lasów. Na kolejnym ma zostać przedstawiona pełna ocena skutków decyzji o ograniczeniu wycinek, a także o działania mające na celu naprawę negatywnych skutków.

Obrady Komisji można obejrzeć tu:

https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje.xsp?unid=DF0BF35531B5E6F5C1258AA800455686#

Wszystko o ograniczeniu cięć Serwisie Specjalnym OGRANICZENIA CIĘĆ na portalu FIRMYLESNE.pl

Źródło: sejm.gov.p
 
Dodano 11:53 02-02-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama