Dodaj do ulubionych

Apele, pisma i protesty

Nie milkną protesty przeciwko decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie ograniczenia cięć wprowadzonego 8 stycznia br.

Zulowcy i drzewiarze z Podlasia zjednoczyli się w ruchu pod hasłem Protest Branży Drzewnej. Poparli ich samorządowcy z terenu Puszczy Knyszyńskiej, którzy wysłali pismo do ministry Pauliny Hennig-Kloski. Argumentowali w nim, że decyzja o ograniczeniach zagraża funkcjonowaniu 500 firm z Podlasia.

 

16 kwietnia w Białymstoku odbyła się w tej sprawie demonstracja.  Pojawiło się na niej około 300 przedstawicieli branży drzewnej z Podlasia. Domagali się odwołania polecenia o wstrzymaniu lub ograniczeniu pozyskiwania drewna w lasach. W ruch poszły pozbawione łańcuchów pilarki oraz syreny. Podczas wydarzenia uczestnicy wydawali przechodniom sadzonki młodych drzewek. Pod Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku przekazano wojewodzie podlaskiemu petycję. Jej najważniejszym punktem była prośba o zorganizowanie spotkania, które rozpoczęłoby dialog z rządem.


Z kolei przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Leśnych brali udział w posiedzeniach sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w siedzibie MKiŚ.


Po spotkaniach wiadomo, że planowano pozyskać na terenie objętym ograniczeniami cięć 1,8 mln m³ drewna i wartość ta spadła do 1,5 mln m³. Firmy tak pracujące mogą wykonać umowy średnio w 89 proc. Wiadomo też, że 10 umów jest zagrożonych niespełnieniem warunku 70 proc. wykonania. Sytuacja ta dotyczy 12 firm. Umowy te mogą być zrealizowane w 45–69 proc. Mowa o nadleśnictwach Borki, Stuposiany, Bircza, Dukla, Suchedniów, Miękinia.


MKiŚ odpowiedziało na pismo PZPL w sprawie rekompensat dla zuli. Wynika z niego, że trwają analizy i uzgodnienia w tej sprawie i prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia procesu wsparcia dotyczącego zakładów usług leśnych oraz „dostosowania do zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, społecznych i klimatycznych”.


Swój protest wobec ograniczeń cięć zadeklarował także Związek Zawodowy „Budowlani” i Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.


Wszystko o ograniczeniach cięć w Serwisie Specjalnym Ograniczenia cięć na portalu FIRMYLESNE.pl.

Źródło: www.gov.pl/web/klimat, www.pzpl.org.pl
Dodano 15:25 23-04-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama