Dodaj do ulubionych

Basiorówka w Puszczy Rzepińskiej

Z inicjatywy uczniów Technikum Leśnego w Starościnie powstała Basiorówka – miejsce spotkań harcerzy i leśników, w którym zgromadzono pamiątki pokazujące historię polskiego leśnictwa.

Budynek Technikum Leśnego w Starościnie został wybudowany w 1905 roku i początkowo pełnił funkcję ośrodka dla ludzi starszych i psychicznie chorych. W czasie II Wojny Światowej był szpitalem dla żołnierzy niemieckich, a później polskich i radzieckich. Od września 1956 roku po zaadoptowaniu, stał się siedzibą technikum.

Szkoła i nie tylko
Nierozłącznym symbolem szkoły, który wita gości wchodzących na teren technikum jest ceramiczna figura leżącego jelenia. Z niewielkiego cokołu król polskiej kniei przypomina, że tu bije serce Rzepińskiej Puszczy – zachodniej bramy polskich lasów.

 

W leśnej kuźnicy uczniowie realizują 5-letni cykl nauczania technika leśnika. Starościńska szkoła cieszyła się zawsze dużym zainteresowaniem – o jedno miejsce ubiega się tu 2–3 kandydatów, co sprawia, że nie tak łatwo można zostać przysłowiowym zającem, bo tak od zawsze nazywano przystojnych chłopaków w zielonych mundurach.  
Technikum posiada wspaniale wyposażone sale dydaktyczne i zgromadzone liczne pamiątki z historii szkoły. Uczniowie w ramach zajęć dydaktycznych rozwijają zainteresowania przyrodnicze, sportowe i artystyczne. Absolwentem szkoły jest m.in.

 

Felicjan Andrzejczak solista zespołu Budka Suflera, z którym wyśpiewał jeden z największych w Polsce przebojów lat 80. XX wieku „Jolka, Jolka pamiętasz”. Podczas nauki w technikum debiutował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze Maciej Wróblewski – obecnie znany bard Winnego Grodu.

 


Dla poprawy warunków dydaktycznych i mieszkaniowo-socjalnych, uczniów i pracowników szkoły od samego początku istnienia placówki prowadzono szereg prac modernizacyjnych i liczne inwestycje. Wybudowano amfiteatr i obiekty sportowe, które składają się z boiska lekkoatletycznego, boiska do piłki nożnej i ręcznej, kortu tenisowego, sali gimnastycznej i strzelnicy sportowo myśliwskiej. Założono ogród dendrologiczny, alpinarium i szkółkę zadrzewieniową.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 15:25 23-05-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama