Dodaj do ulubionych

Zarządzenie 87 o rębniach zupełnych

Rębni zupełnych ma nie być, albo ma być ich coraz mniej – takie zalecenie znalazło się w zarządzeniu numer 87 dyrektorageneralnego LP.

Nadleśniczowie są zobowiązani do wykorzystania najnowszych  wytycznych Zasad Hodowli Lasu, wedle których można zamienić rębnię zupełną i gniazdową zupełną (IIIa) na rębnie złożone w już realizowanych PUL, zatwierdzonych przed wejściem w życie Zarządzenia.

 
Jeśli nadleśniczy zadecyduje o zaplanowaniu rębni całkowitej, powinien możliwie jak najbardziej zredukować jej negatywne oddziaływanie, na przykład poprzez pozostawienie elementów strukturalno-funkcjonalnych odnawianego drzewostanu (nalotów, podrostów, drugiego piętra, kęp starodrzewu, rzadkich gatunków domieszkowych, drzew biocenotycznych, itd.).


W Zarządzeniu zaleca się również, by w sprzyjających warunkach zastępować rębnię całkowitą – rębnią zachowawczą, rekomendowaną przez Komisję Europejską. W trakcie prowadzenia cięć odnowieniowych należy trwale wyłączyć z użytkowania 5–10 proc. odnawianej powierzchni. W tym wypadku należy wytypować fragmenty lasu cachujące się nadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi i/lub krajobrazowymi.


Zarządzeniem numer 87 dyrektor generalny LP zobowiązuje też Ośrodek Rozwojowo Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu do przygotowania i przeprowadzenia szkoleń z zakresu zmian dla pracowników PGL LP.  


Zmiany opisane w zarządzeniu w zakresie realizacji ustaleń PUL zatwierdzonych przed wejściem w życie Zarządzenia zaczną obowiązywać od 29 listopada 2024 roku, natomiast wytyczne dla RDLP odnośnie sporządzania PUL – 1 stycznia 2025 roku.



 




Dodano 15:03 26-08-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama