Dodaj do ulubionych

Ograniczenie eksportu i nowe zasady sprzedaży

Trzy lata zakazu wywozu drewna poza UE, kara aresztu, pozbawienia wolności lub grzywna do 5 milionów euro za złamanie tego zakazu – dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z propozycją zmian w prawie, które umożliwiłyby ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna poza Unię Europejską.


Jak podaje GUS, w latach 2019–2023 z Polski za granicę sprzedano aż 14,3 milionów ton nieprzetworzonego drewna, w tym 5,3 miliona ton do Niemiec, a do Chin aż 4 miliony ton.


Tymczasem polska branża drzewna rocznie odnotowuje deficyt około 3 do 4 milionów m³ drewna. Jego eksportem za granicę zajmują się prywatne firmy kupujące drewno od LP. Nie istnieje prawo, które mogłoby im tego zabronić.


Propozycja LP dotyczy zmian w Ustawie o Zachowaniu Narodowego Charakteru Strategicznych Zasobów Naturalnych Kraju oraz Ustawie o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Wedle wypracowanej przez LP propozycji, na 3 lata (poczynając od 1 stycznia 2025 roku) wprowadzono by zakaz wywozu drewna poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Za złamanie zakazu groziłaby kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 5 milionów euro.
 – To ważne, żeby polskie drewno zostawało w kraju i by polskim przedsiębiorcom bardziej opłacało się przerabiać je w Polsce na gotowe produkty niż sprzedawać nieprzerobione za granicę. Jeżeli tak by było, to szacujemy, że zysk dla naszej gospodarki byłby o 12 razy większy – mówi Piotr Poziomski, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.


Trwają też prace nad zmianą zasad sprzedaży drewna. LP proponują wprowadzenie drewna surowego jako nowej, 14 grupy GTU do Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dn. 15 października 2019 r. Taka zmiana pozwoliłaby na powiązanie nieprzetworzonego drewna z zapisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów. Jednocześnie skróceniu uległby łańcuch dostaw.


– Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze działania w zakresie weryfikacji oświadczeń składanych przez przedsiębiorców, eliminację nieuczciwych uczestników ograniczonych procedur sprzedaży drewna, ograniczenie eksportu drewna okrągłego i wsparcie gałęzi przemysłu, odpowiedzialnego za ok. 2,5 procent PKB – podkreślił Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 Źródło: Lasy Państwowe
 




Dodano 15:10 26-08-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama