Grzyby ważne dla lasu
Grzyby pochłaniają szkodliwe dla środowiska substancje i odgrywają istotną rolę w obiegu materii w ekosystemie leśnym.
Wybierając się na grzybobranie warto na las spojrzeć szerzej niż przez pryzmat pachnących świeżymi grzybami potraw. Grzyby, jako ważny element tego ekosystemu znajdują szerokie zastosowanie w monitoringu stanu środowiska przyrodniczego, zarówno te jadalne, jak i te, których ze sobą nie zabieramy.
Bioakumulatory
Badania dotyczące występowania w kapeluszowych owocnikach pierwiastków metalicznych i niemetalicznych oraz metali ciężkich pozwalają na stwierdzenie, że grzyby przyczyniają się do ochrony środowiska. To swoiste bioakumulatory, których silnie rozwinięta powierzchnia grzybni (w przypadku grzybów mikoryzowch nawet 100 m²) pochłania więcej szkodliwych substancji niż jest w stanie przyjąć gleba, w której rosną.
Grzyby żywią się także martwą materią organiczną, taką jak opadłe liście czy szczątki zwierzęce i rozkładają je na proste związki nieograniczne, które grzyby będące w symbiozie przekazują drzewom. Odgrywają zatem istotną rolę w obiegu materii w ekosystemie leśnym (i nie tylko).
Zmiany klimatyczne wywierają wpływ na przebieg granic występowania głównych gatunków drzew lasotwórczych, a więc w sposób pośredni na grzyby, wchodzące z nimi w symbiozę, czyli mikoryzę.
Jednak grzyby, które nie są zdolne do rozprzestrzeniania się w takim stopniu jak drzewa, mogą nie być w stanie nadążyć za tempem zmian.
Pojawia się zatem wiele pytań o to, w jaki sposób znane człowiekowi gatunki grzybów, nie tylko te powszechnie zbierane w celach spożywczych, będą dostosowywały się do zmieniającego się środowiska.
Zdolność do wytwarzania przetrwalników (czyli form spoczynkowych, cyst, umożliwiających przetrwanie trudnych warunków) pozwala znieść grzybom okresowy brak wody. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że to właśnie wysokość opadów jest czynnikiem determinującym wzrost owocników najbardziej pożądanych w koszykach grzybów.
Na chwilę obecną trudno jednak o obserwację bezpośredniego wpływu zmian klimatycznych w kontekście wpływu na przykład na ustępowanie grzybów mikoryzowych z naturalnych stanowisk.
Pewne jest jednak, że podwyższona temperatura będzie oddziaływała w dużym stopniu na zmianę długości okresu wegetacyjnego, bezpośrednio na drzewa, a pośrednio na zbiorowiska grzybów.
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
WIĘCEJ
Dodano 12:08 25-09-2024