Dodaj do ulubionych

Nowe zasady sprzedaży drewna

Zwiększenie wpływu kryteriów pozacenowych na wybór oferty, promowanie lokalnych odbiorców i ograniczanie opłacalności eksportu drewna nieprzetworzonego, to główne założenia nowych zasad sprzedaży drewna na lata 2025 i 2026 ogłoszonych przez Lasy Państwowe.

Nowe regulacje zaprezentowano 17 września. Zakończył się cykl spotkań i konsultacji dotyczących zasad sprzedaży drewna na 2025 rok. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisał zarządzenie i decyzje zatwierdzające ustalone zmiany. Celem LP było ograniczenie eksportu surowca poza kraje Unii Europejskiej i wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców.


Najważniejsza zmiany to przeznaczenie 75 proc. surowca do sprzedaży na Portalu Leśno-Drzewnym i w ramach aukcji systemowych. Pozostałe 25 proc. przeznaczone zostanie do sprzedaży w ramach aukcji e-drewno. W 2024 roku stosunek wynosił 70 i 30 proc.


Nie będzie już można składać ofert w PLD na 100 proc. historii. Tak jak zapowiadano, przywrócone będzie ograniczenie do 75 proc.


Historia zakupu wyliczana będzie z okresu 2 lat z podziałem na grupy drewna (Wielkowymiarowe Iglaste, Wielkowymiarowe Liściaste, Wielkowymiarowe Dąb, Średniowymiarowe Iglaste, Średniowymiarowe Liściaste, Małowymiarowe).

Do historii nie będzie wliczany zakup surowca według cennika detalicznego oraz zakup drewna kierowany na eksport poza Unię Europejską. Dodatkowo do historii nie będzie wliczany zakup surowca kupowanego w ramach procedury „aukcje i submisje”.


Odchylenia w poziomie realizacji umów nie będą mogły być mniejsze niż -10 proc. i większe niż +5 proc. zakontraktowanej ilości drewna, przy czym Lasy Państwowe zapewniają, że celem będzie zrealizowanie 100 proc. dostaw. Wydłużenie czasu realizacji umów będzie możliwe o dwa miesiące, zamiast dotychczasowego jednego miesiąca.


Zagwarantowano także jawność wyników postępowań z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorców i publikację planu sprzedaży na 2025 rok przed uruchomieniem procedur.


Nowy system ma zwiększać szanse na zakup firm kupujących drewno z myślą o przerobieniu go w Polsce. Ma on także preferować zakupy robione przez przedsiębiorstwa lokalne, prowadzące działalność niedaleko miejsca pozyskania drewna.


Drzewiarze pozytywnie przyjęli zmiany, jednak branża boi się spadku pozyskania. Jak mówił zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ekonomicznych Marcin Polak, w 2025 roku oferta będzie mniejsza o około 2 miliony metrów sześciennych drewna niż w 2024 roku. Dodatkowo z ograniczeniami należy się liczyć w obszarach dotkniętych powodzią, gdzie wywóz drewna może się miejscami okazać niemożliwy.


Jak czytamy w relacji zamieszczonej na portalu drewno.pl, „ [...] szereg zaproponowanych zmian w zasadach jest pozytywnych i zgodnych z oczekiwaniem przemysłu, jednak ich skuteczność zależy w dużej mierze od jakości weryfikacji oświadczeń dotyczących ilości i głębokości przerobu surowca przez nabywców.

Zdaniem przedsiębiorców plany dotyczące obniżenia podaży i jednoczesnego wzrostu cen surowca w dobie obecnego kryzysu spowoduje jego pogłębienie. Wiele firm będzie zmuszonych zmienić profil działalności lub czeka je upadek”.

 




Dodano 14:56 24-10-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama