Dodaj do ulubionych

Pakiety harwesterowe

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wprowadziła we wstępnych ogłoszeniach przetargów pakiety harwesterowe, działając wbrew zulom i rekomendacjom swoich zwierzchników.

Pionierami w tworzeniu pakietów harwesterowych były dyrekcje zielonogórska oraz szczecińska. Przypomnijmy o co chodzi w tym pomyśle?


Praca w pakietach harwesterowych jest opłacana od metra pozyskanego drewna, a wystawianie zleceń raczej pewne (w przeciwieństwie do prac np. z pielęgnacji upraw). Są to również najwyżej wyceniane zadania, stąd cieszą się dużym zainteresowaniem zuli.

Oferentów jest co najmniej kilku na każdy pojedynczy pakiet, co powoduje, że niekiedy ich wartość jest na granicy dopuszczalności, tj. niebezpiecznie blisko dochodzi do rażąco niskiej ceny.

Wbrew rekomendacjom
W sierpniu br. do wszystkich nadleśnictw w Polsce dotarło pismo z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych dotyczące kształtowania rynku usług leśnych i współpracy z zakładami usług leśnych.

DG LP rekomendowała w nim m.in. odchodzenie od pakietów harwesterowych.

Nie było to jednak zdecydowane polecenie i dlatego, już miesiąc później we   wstępnych ogłoszeniach przetargowych na 2025 rok, pojawiły się pakiety harwesterowe, a zdecydowała się na nie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.


Aż 14 z 27 nadleśnictw wchodzących w skład toruńskiej dyrekcji zaplanowała takie pakiety we wstępnych ogłoszeniach przetargów. Ponad połowa z nich wyodrębniła aż 2 pakiety na nadleśnictwo (zwykle po pakiecie na obręb, z wyjątkiem Nadleśnictwa Bydgoszcz, które wyróżniło osobny pakiet na pozyskanie i zrywkę na terenie całego nadleśnictwa i osobny na terenie leśnictwa Białe Błota).


Do tego w RD LP w Toruniu są cztery jednostki, które mają własne zestawy maszyn, są to Nadleśnictwa: Cierpiszewo, Skrwilno, Zamrzenica oraz Dąbrowa. Użycie własnych maszyn jest równoznaczne z wewnętrznym pakietem harwesterowym.

Co ciekawe Cierpiszewo, zaplanowało pakiet harwesterowy, pomimo posiadania maszyn do pozyskania i zrywki.  

Zatem w praktyce w toruńskiej dyrekcji jest 17 nadleśnictw mających pakiety harwesterowe.  


Co skłoniło nadleśniczych z toruńskiej dyrekcji do wyodrębnienia pakietów, pomimo rekomendacji generalnej dyrekcji?

Głównym czynnikiem był zapewne znaczny udział sosny w drzewostanach RDLP Toruń – szybkie pozyskanie oznacza często szybką sprzedaż.
 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 




Dodano 15:37 24-10-2024


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama