Fotooptyczny pomiar drewna w RDLP w Pile i Poznaniu
Lasy Państwowe stopniowo wprowadzają fotooptyczny pomiar drewna. W pierwszej kolejności będą go używali leśniczowie na terenie RDLP Piła i Poznań.
To początek wprowadzenia fotooptyki do LP na terenie całego kraju. Od lipca przeprowadzany jest pilotażowy program elektronicznego pomiaru w Regionalnych Dyrekcjach w Pile i w Poznaniu. Zaangażowanych w niego jest nieco ponad 100 leśnictw z pięciu nadleśnictw Piły i 9 z Poznania.
Projekt wdrażany jest w dwóch etapach, pierwszy, który potrwa do końca grudnia i ma wprowadzić fotooptykę do produkcji.
Pilotażowe nadleśnictwa zakupiły licencję na program do pomiarów, prowadzone są szkolenia leśników i innych użytkowników oprogramowania.
Już od połowy grudnia mierzą oni jak największą ilość drewna fotooptycznie wraz ze wszystkim czynnościami organizacyjnymi, formalnymi i sprzętowymi. W drugim etapie, po miesiącu wykonywania jak największej liczby pomiarów, ma zostać zaplanowane co dalej, jakie są kolejne możliwości i rekomendacje do wdrożenia fotooptyki w innych dyrekcjach, a także przygotowanie do wdrożenia innych, nowoczesnych rozwiązań.
Fotooptykę testowano w Lasach Państwowych od 2012 roku, ostatecznie aplikacja firmy Timbeter, przeszła procedury testowe. Przede wszystkim ze względu na dostosowanie do wymogów oprogramowania Leśnik+ (w tym aktywny moduł wymiany danych pomiędzy obydwoma programami).
Nowa metoda zdecydowanie uprości oraz przyśpieszy proces pomiaru drewna, który dotychczas był wykonywany ręcznie i pochłaniał większość obowiązków leśniczego. Teraz mają oni używać Timbeter na swoich rejestratorach, by nie korzystać z dodatkowych urządzeń i wszystko mieć w jednym.
Oprogramowanie gwarantuje rzetelność pomiaru, zmniejszenie obszaru błędu, a także uzyskanie dodatkowych informacji, również dla zuli, np. o wielkości wykonanej pracy. Szacuje się, że Timbeter zwiększy wydajność pomiarów o minimum 10 do 30 proc. dla dużych i średnich stosów.
Po przyjęciu rekomendacji przez dyrektora generalnego LP z wyników projektu pilotażowego, od końca lutego będzie można już zakupić oprogramowanie. A zainteresowanie jest duże. W pierwszej kolejności zakupią go zapewne Regionalne dyrekcje z Białegostoku, Szczecina, Zielonej Góry i Szczecinka, które przodują w tak zwanych „nowinkach”.
W czasie pilotażowego wprowadzania cyfrowego pomiaru także zulowcy i drzewiarze mają możliwość zaznajomienia się z nową metodą. W każdym z biorących udział w programie nadleśnictw został wyznaczony jeden leśnik odpowiedzialny za wprowadzenie aplikacji i do niego można kierować wszystkie pytania związane z działaniem Timbeter. W grudniu odbyło się także onlinowe spotkanie dla lokalnych zuli na temat fotooptyki.
W lutym przewiduje się seminarium podsumowujące I etap wdrożenia fotooptycznego pomiaru pt. „Co dalej z pomiarem drewna?”, później nastąpi „rozpoznanie rynku”, a do czerwca zostaną przedstawione rekomendacje „dokąd dalej” dla DGLP. Projekt umożliwi do końca 2025 roku zakupy dla pozostałych dyrekcji, które będą mogły je wdrażać na swoim terenie.
Fotooptycznie może być mierzone drewno stosowe, wszędzie tam, gdzie to ma sens (głównie większe stosy), ale będzie jednocześnie możliwość nadal wykonywania pomiaru ręcznego.
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
WIĘCEJ
Dodano 14:26 20-12-2024