LP mają płacić na ochronę środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce obciążyć Lasy Państwowe obowiązkiem wpłat na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zmiany w projekcie Ustawy o lasach zakładają, że byłyby to kwoty zależne od rozmiaru pozyskania drewna. Z zestawienia zysków LP i objętości pozyskanego drewna w minionych latach wynika, że Lasy przelewałyby od 210 406 do 255 000 tys. złotych.
W ustawie miałby się też pojawić zapis, który zastrzega, że pieniądze z NFOŚ nie będą mogły być przeznaczane na cele związane z wykorzystaniem pozyskanego drewna.
Autorzy Oceny Skutków Regulacji argumentują, że rozwiązanie nie tylko zwiększyłoby środki przeznaczane na ochronę środowiska, ale również „zwiększyło spokój społeczny” i poprawiło wizerunek PGL LP w oczach społeczeństwa.
W odpowiedzi LP wydały komunikat, że co roku wydają ponad miliard złotych na ochronę przyrody, w tym ponad 50 mln na parki narodowe, a „jeśli część zysku LP miałaby być przekazana, musi to odbyć w sposób najbardziej transparentny. Najlepiej bezpośrednio do budżetu państwa, by te pieniądze mogły zostać wykorzystane tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne”.
Projekt przekazano do konsultacji organizacjom branżowym: Stowarzyszeniu Producentów Płyt Drewnopochodnych, Stowarzyszeniu Papierników Polskich, Ogólnopolskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Drzewnego, Polskiemu Towarzystwu Leśnemu, Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Polskiemu Związkowi Zrzeszeń Leśnych.
Trafił też do organizacji zajmujących się ochroną przyrody: Klubu Przyrodników, Ligi Ochrony Przyrody, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, Klubu Gaja, Greenpeace Polska, Fundacji Greenmind, Stowarzyszenia – Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, a także WWF Polska.
Dodano 15:49 24-02-2025