Drzewiarze chcą wsparcia rządu
Branża drzewna apeluje o wypracowanie strategii leśnej w obawie o kryzys polskiego przemysłu drzewnego.
Zdaniem przedstawicieli Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna – reprezentującej przemysł meblarski, tartaczny, płytowy i papierniczy – wyłączenie 20 proc. lasów z gospodarki stworzy realne zagrożenie dla trwałości lasów i wpłynie negatywnie na polską branżę meblarską.
– Jeżeli my nie wyprodukujemy mebli na przykład z polskiego drewna, to przyjadą do nas meble z zagranicy – mówi Jędrzej Kasprzak, prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Pracę może stracić nawet 70 tysięcy osób, a budżet państwa około 4,5 miliarda złotych.
Polski sektor drzewny to ponad 74,6 tysiąca firm zatrudniających 439 tysięcy osób. Wartość sprzedaży sektora to 210,8 miliarda złotych z udziałem około 6,8 proc. PKB.
Szacowane przez Koalicję straty budżetu państwa – wspomniane 4,5 miliarda złotych – to kwoty z tytułu CIT, PIT i ZUS. Ponadto nakłady inwestycyjne spadną o około 7,8 miliarda złotych, a krajowe PKB o około 0,3 proc., czyli 8,75 miliarda złotych.
– Popyt na wyroby drzewne rośnie i jeżeli my nie wyprodukujemy mebli na przykład z polskiego drewna, to przyjadą do nas meble z zagranicy, ktoś inny zarobi na tych meblach. Już odnotowaliśmy duży, ponad 30-proc. wzrost importu mebli z Chin w zeszłym roku w porównaniu do lat ubiegłych, a z Wietnamu – ponad 40 proc. więcej – wylicza Jędrzej Kasprzak.
Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna apeluje do rządu o wsparcie w promocji polskich wyrobów z drewna jako ekologicznych i redukujących emisję dwutlenku węgla.
Źródło: biznes.newseria.pl, BPS Sp. z o. o.
Dodano 16:01 24-02-2025