Dodaj do ulubionych

Forwarder Nokka Joker

Nokka Joker to niewielkich rozmiarów forwarder zbudowany w latach 80. zeszłego stulecia przez fińskie przedsiębiorstwo Nokka Forest.

Maszyna składała się z ramy przedniej i tylnej, ale wyposażona była w aż 6 osi boogie. Taka konstrukcja miała na celu zmniejszenie promienia skrętu oraz poprawę zwinności podczas poruszania się między drzewami.

Zwinny i stabilny
Maszynowe wykonywanie trzebieży wczesnych o każdej porze roku jest możliwe przy użyciu lekkich i zwrotnych maszyn. Pojazdy te powinny być szybkie, zwrotne, wąskie oraz mieć dobrą stabilność podczas załadunku i rozładunku drewna. Dodatkowo taka maszyna powinna charakteryzować się niskim naciskiem na podłoże, ale również posiadać zadowalający uciąg umożliwiający pokonywanie wzniesień. 


Właśnie takie cechy łączył w sobie forwarder Nokka Joker. Celem konstruktorów było stworzenie małej maszyny do zrywki nasiębiernej drewna radzącej sobie w każdych warunkach terenowych. Promień skrętu Jokera wynosił tylko 3,6 m. Było to możliwe dzięki podwójnej konstrukcji przegubowej. W takim układzie każda gąsienica podążała tym samym śladem.


Dla porównania na okręgu zatoczonym przez klasyczny forwarder Nokka Joker mogła zrobić ósemkę. Maszyna była wyposażona w 24, w pełni gumowe koła. Na każdej pojedynczej osi bogie znajdowały się 4 sztuki zamontowane w układzie bliźniaczym. Na nich rozciągnięte były metalowe gąsienice. Każda z nich była napędzana, co zwiększało uciąg maszyny.  Dodatkowo masa forwardera rozkłada się równomiernie na wszystkie 6 gąsienic, dzięki czemu Joker miał niski nacisk jednostkowy na podłoże.


Nadwozie ładunkowe umieszczone na czterech wózkach gwarantowało stabilność na nierównościach nawet przy pełnym obciążeniu. Sterowanie Jokerem było łatwe i ergonomiczne, wszelkie dźwignie oraz przyciski umieszczone były pod ręką operatora. Wewnątrz kabiny znajdował się obrotowy i amortyzowany fotel poprawiający warunki pracy. Forwarder wyposażony był w hydrauliczną blokadę ramy, zapewniając stabilność podczas załadunku.
Jednostką napędową był czterocylindrowy silnik Perkinsa generujący moc 82 KM. Moc z silnika była następnie przekazywana poprzez pompę hydrauliczna do 6 silników hydraulicznych umieszczonych w osiach bogie. Siła uciągu forwardera wynosiła 4,8 t.


Przestrzeń ładunkowa miała 2,2 m2, a ładowność deklarowana przez producenta to 4000 kg. Długość przestrzeni ładunkowej była regulowana i wynosiła od 330 do 410 cm. Na pusto wraz z żurawiem hydraulicznym maszyna ważyła 5000 kg.


Same podwozia z wózkami bogie ważyły 1500 kg. Długość całkowita Jokera w zależności od długości przestrzeni ładunkowej to 757– 817 cm. Szerokość maszyny to tylko 193 cm. Szerokość przestrzeni ładunkowej również była regulowana i wynosiła od 130 do 190 cm. Wysokość w najwyższym puncie wyznaczał żuraw hydrauliczny w pozycji transportowej i wynosiła ona 290 cm. 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 


 




Dodano 09:45 25-03-2025


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama