Dodaj do ulubionych

Mniej leśników w nadleśnictwach

Liczba etatów w biurach nadleśnictw ma być dostosowana do rozmiaru pozyskania drewna – to wynik analizy dokonanej przez zespół do spraw optymalizacji zatrudnienia w Lasach Państwowych. 

Przypomnijmy, w 2024 na podstawie zarządzenia numer 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, powołano zespół, który miał sprawdzić  faktyczne potrzeby etatowe w nadleśnictwach. 


Pilotażowo wdrożono model optymalizacji w RDLP w Katowicach i Szczecinie. Zespołowi przewodniczył Wiesław Krzewina, były dyrektor RDLP w Poznaniu. Wprowadzony przez zespół pilotażowy program fotooptycznego pomiaru stosów drewna i uproszczenie sortymentacji zwiększyły efektywność pracy i zmniejszyły koszty operacyjne. Analiza wykazała także poprawę równomierności obciążenia pracą.


Zgodnie z założeniami, zatrudnienie ma być regulowane według przeciętnego pozyskania drewna. Daje to 24 etaty dla nadleśnictwa, które pozyskuje 120 tysięcy m³ rocznie. Wartość ta ma się zmieniać o 1, co 15 tysięcy m³ pozyskiwanego drewna.


Oznacza to, zgodnie z danymi opublikowanym w Głosie Lasu, że w biurze nadleśnictwa pozyskującego 67,5 m³ zatrudnionych będzie 20 osób, ale już w takim, gdzie pozyskuje się 142,5 tysiąca metrów sześciennych – 25 osób.


Minimalne zatrudnienie ma wynieść 20 osób, nawet w jednostkach pozyskujących bardzo mało drewna. Na razie nie ma żadnych ustaleń dotyczących liczby szkółek, posterunków Straży Leśnej ani OHZ.


Optymalizacja zatrudnienia w Lasach Państwowych ma maksymalnie wykorzystać „naturalne” odejścia na emeryturę. Szacuje się, że rocznie na emeryturę odchodzi około 600 pracowników LP (wyliczenie na lata 2025–2029). W ciągu najbliższych pięciu lat wiek emerytalny ma osiągnąć 3373 pracowników, w 3109 to pracownicy nadleśnictw


W latach 2025–2029 będzie to 1067 leśniczych, 572 podleśniczych i 132 strażników leśnych. W samym 2025 roku 605 pracowników nadleśnictw, 29 pracowników RDLP i 24 pracowników zakładów krajowych osiągnie uprawnienia emerytalne. Struktura kadry kierowniczej ma pozostać bez zmian.

Źródło: Głos Lasu
 




Dodano 12:56 25-03-2025


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama