Dodaj do ulubionych

Czy leśniczy odpowiada za zula?


Odpowiedzialność leśniczego za pracownika zakładu usług leśnych to sprawa skomplikowana.  Wyjaśniał ją ostatnio Piotr Gotowicki, który w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zajmuje się sprawami bhp. Z jednej strony, robotnik leśny jest zatrudniony przez zula, i leśniczemu nic do niego. Z drugiej, pracuje w lesie, za którego stan odpowiada właśnie leśniczy.

Zarządza, czyli kontroluje
Spójrzmy na przepisy. Najważniejsza dla nas jest „Ustawa o lasach”, która mówi, że lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządzają Lasy Państwowe. Słowo „zarządzają” oznacza z definicji: „organizują pracę innych”. „Zarządzać” to planować, organizować, decydować, motywować i, to nas teraz interesuje najbardziej, kontrolować.


A w ramach tego „zarządu” (dalej czytamy „Ustawę o lasach”), LP prowadzą gospodarkę leśną. A owa gospodarka leśna z kolei, to wszelkie działania w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu oraz pozyskiwania drewna (tak w skrócie, bo definicja jest długa).


Podsumowując, jest tak: ponieważ lasy państwowe zarządzają lasem, muszą mieć bieżący wpływ na osoby fizycznie wykonujące zdania z zakresu gospodarki leśnej, czyli np. pozyskanie.

Po pierwsze las
Lasy Państwowe odpowiadają za stan lasu, a więc decydują o wszystkich wykonywanych w nim pracach, kontrolują ich wykonywanie i odpowiadają za ich efekt. A w szczególności, dla przykładu, odpowiadają za przyjęcie właściwych technologii wykonawstwa prac, troszczą się o zachowanie wartości surowca drzewnego, jako elementu majątku Skarbu Państwa oraz dbają o środowisko leśne po to, by zachować je dla przyszłych pokoleń.


To ogólne stwierdzenia. Co się za nimi kryje? A właśnie odpowiedź na pytanie, co leśniczy może kontrolować u zulowca. Otóż może, leśniczy czy inni pracownicy nadleśnictwa, kontrolować to, co ma bezpośredni wpływ na stan lasu czy wartość surowca drzewnego. Czyli np. jakość sadzenia czy dokładność okrzesywania. Także wysokość pniaków, bo zbyt wysokie powodują marnowanie surowca.


Ale to nie wszystko.

 

WIęcej w listopadowym numerze "Nowej Gazety Leśnej"

Zamów prenumeretę. Tylko 6 zł miesięcznie przy prenumeracie dwuletniej.

 




Dodano 12:57 28-10-2011


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama