Dodaj do ulubionych

CZERWIEC (Numer 6/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Ogłoszenia drobne 32
Rozrywka: Krzyżówka dla dzieci! 58

Firma i ludzie
Dziewczyna w maszynie 12

Dziewczyna?! W lesie?! Na maszynie?! Praca jest, ale tylko dla operatorów z doświadczeniem. Dodatkowo końcówka roku i przetargi jeszcze nie rozstrzygnięte. Może po Nowym Roku. Cóż nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Przeczytajcie historię Moniki – zdeterminowanej operatorki harwestera.


Czyszczenia lasu w Szwecji cz.2 16

Jakim sprzętem wykonuje się czyszczenia lasu w Szwecji, a także kiedy najlepiej je robić? Z jakimi problemami spotykają się osoby wykonujące czyszczenia?


Rzetelny Przedsiębiorca Leśny – pytania 24

Do redakcji GAZETY LEŚNEJ wpłynęło wiele pytań i uwag dotyczących tworzenia certyfikatu Rzetelny Przedsiębiorca Leśny. Poniżej publikujemy odpowiedzi naczelnika Wydziału Rozwoju i Innowacji RDLP w Gdańsku – Andrzeja Schlesera.

 

Leśne życie 26

Henryk Kołodziej, drwal pracujący od ćwierć wieku w Nadleśnictwie Chocianów (RDLP we Wrocławiu), zaczynał jako dorywczy robotnik leśny. – Jestem pierwszym, jak to się mówi, pilarzem Układu Warszawskiego i ostatnim w tym rejonie – mówi.


Rzeźba na zamówienie 28

Już lada moment rozpoczną się pikniki, pokazy, konkursy i inne imprezy na świeżym powietrzu, w którym uczestniczyć będzie zapewne niejeden pilarz. Niepisaną tradycją takich spotkań, jest pokaz pracy pilarką. I ciągłe prośby – weź coś wyrzeźb…


Maszyny i sprzęt

Sonda: Harwester i forwarder w górach 20

Zapytaliśmy przedsiębiorców leśnych z południa Polski co sądzą o pracy harwesterów i forwarderów w górskim terenie. A może już nimi pracują? Ze świata nauki specjalnie dla Gazety Leśnej wypowiedział się prof. Józef Walczyk z Krakowa. Oto wyniki naszej sondy.


Zakładanie, pielęgnacja i ochrona szkółek 30

Pierwsze lasy gospodarcze hodowano z materiału sadzeniowego pozyskanego z odnowień naturalnych lub podsiewów. Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na sadzonki, zaczęto zakładać rozsadniki czyli szkółki leśne.

 

Nowości w maszynach 34

 

Sterowanie radiowe – gadżet czy niezbędnik? 36

Żuraw zasłania Ci widok? Złap panel sterowania i wyjdź z kabiny!


Przyczepy na miarę 40

Firma Agromet Motoimport sprzedaje przyczepy leśne Källefall po d nazwą FTG Forest. Mają one od siedmiu do dziesięciu ton ładowności i żurawie o długości od 5 do 7 metrów.


Pas narzędziowy – najlepszy przyjaciel drwala 42

Pas narzędziowy może ułatwić pracę drwalowi i znacznie podnieść wydajność jego pracy. Należy pamiętać o kilku zasadach, podczas jego użytkowania, oraz o odpowiednim jego wyposażeniu.

 

Nowe rębaki z Czech 46

Na polski rynek trafiły nowe rębaki czeskiej firmy Urban.


Skider i forwarder w jednym 50

Dzięki rozwiązaniom niemieckiej firmy Werner Forestry and Industrial Technology jeden pojazd – po dokupieniu kilku niezbędnych akcesoriów – może łączyć zalety skidera i forwardera.

 

Pilarki do zadań specjalnych 52

Pilarki z piłą łańcuchową są wykorzystywane nie tylko do pozyskiwania drewna, ale również do innych prac związanych z szeroko rozumianym skrawaniem. To urządzenia uniwersalne, które po drobnych modyfikacjach mogą przecinać także metal, szkło czy beton.

BHP
Wypadek: Przygnieciony wywrotem 60

Zrywka po wichurach w górach. Mężczyźni przy pomocy ciągnika rolniczego zrywają drzewa wyrwane z korzeniami. Pilarz odcina korzeń powalonego świerka, gdy nagle drzewo się obsuwa i przygniata go do podłoża. Mężczyzna jest ciężko ranny, rozpoczyna się akcja ratunkowa…

Pieniądze
Przegląd ekonomiczny – czerwiec 62

W tym miesiącu dowiecie się czy: na r ynku będą jeszcze niezniszczalne telefony; które kraje wyprzedzają nas pod względem poziomu szczęścia; jak się mają kobiece spódniczki do stanu gospodarki i jak długo jeszcze będziemy cieszyć się niskimi ratami?




Dodano 11:09 26-05-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama