Dodaj do ulubionych

Krok za krokiem

W lasach coraz częściej można spotkać maszyny wielooperacyjne o mniej lub bardziej futurystycznym kształcie. Niewiele jednak może pobić w tym względzie produkt firmy Menzi Muck.

Ta szwajcarska firma z niewielkiego miasteczka Widnau, sięga swą historią roku 1965, kiedy to światło dzienne ujrzała… pierwsza koparka krocząca. Zaletą takiego sprzętu jest jego wielozadaniowość – teren nie stanowi dla niego żadnego problemu – strome zbocza, bagna, tereny trudno dostępne czy lasy – maszyny Menzi Muck poradzą sobie bez problemu.
Co stanowi o takiej dzielności maszyn firmy Menzi Muck? Otóż to, że każde z czterech kół zamontowane jest na ruchomym ramieniu.

Ach te nogi…

Pierwszy harwester spod szyldu szwajcarskiej firmy zadebiutował w 1997 roku. Od tego czasu produkcja w tym segmencie rozwinęła się do tego stopnia, że firma Menzi Muck stała się ważnym graczem w dzisiejszym sektorze leśnym, zyskując niezłą reputację wśród odbiorców maszyn leśnych.
Z czasem sektor leśny stał się jednym z głównych obszarów działalności przedsiębiorstwa.
Dzięki „kroczącemu harwesterowi” Menzi sprawił, iż pozyskanie w terenach trudnych i niedostępnych nie sprawia żadnych problemów. Podwozie maszyny można bowiem doskonale dostosować do terenu, w którym przyjdzie mu pracować, a napęd na wszystkie koła wyciągnie go z każdych opresji.
Nie bez znaczenia pozostaje funkcja „kroczenia” – to ona determinuje wszechstronność tego harwestera.
Wszystkie cztery koła można regulować niezależnie, tak w pionie, jak i w poziomie. Zakres regulacji poziomej zamyka się w wartości 6450 mm. Dzięki regulacji pionowej koła, urządzenie może dostosować się do nierówności terenu, co przydaje się szczególnie przy pracach na zboczach górskich.

Głowica Woody

Głowica montowana jest na potężnym ramieniu, z 2-metrowym teleskopem o zasięgu 9 metrów, który może służyć także za „pomoc” w sytuacjach beznadziejnych – jeśli trzeba popchnąć lub wciągnąć maszynę.
Głowica harwesterowa w standardzie to Woody H50. Może ciąć drzewa do średnicy 55 cm, najlepiej sprawdza się przy średnicach 7–50 cm. Prędkość posuwu to do 4 m/s. Głowica waży 1090 kg. Rotator pozwala na nieskończony obrót w koło.
Zaletą głowic Woody jest ich wszechstronność. Nadają się zarówno do drzew iglastych, jak i liściastych, a to za sprawą radzenia sobie z krzywiznami. Ponadto dzięki specjalnej konstrukcji, głowica może działać także jak tradycyjny chwytak do drewna. Chwytak o rozwarciu 95 cm może jednocześnie chwytać kilka sztuk drewna.

 

Paweł Bąk

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 15:37 27-06-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama