Dodaj do ulubionych

SIERPIEŃ (Numer 8/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Ogłoszenia drobne 48

Firma i ludzie

Piknik z Logsetem 12
Dwa harwestery i skider przezbrojony na forwarder – te maszyny można było zobaczyć pod koniec czerwca na pokazie pod Ostrowią Mazowiecką.

Drwalem być 18
W zawodach drwali podczas pięciu konkurencji ważny jest czas, precyzja i technika. W jaki sposób zawodnicy przygotowują się do startów? A czym zajmują się na co dzień?

Praca w podwarszawskich lasach 24
Turyści, śmieci, łosie i owcza wełna – to tylko kilka „atrakcji” z którymi na co dzień spotyka się nasz bohater. Oczywiście zajmuje się też zwykłym pozyskaniem, zrywką i hodowlą lasu.


Targi Leśne Eko-Las

Eko-Las 2014 30
Od 4 do 6 września w Mostkach koło Świebodzina odbędą się największe w Polsce targi leśne. Nie może Was na nich zabraknąć!

Największy Eko-Las w historii 32
Ponad 100 dilerów maszyn leśnych na ponad 50 tys. m² wystawienniczej powierzchni leśnej – to będą najprawdopodobniej największe w historii targi leśne Eko-Las.

Forwardery na start! 36
Tegoroczne targi w Świebodzinie postarały się o wyjątkową nowość. Podczas imprezy odbędzie się pierwsza w Polsce edycja Mistrzostw Polski Operatorów Forwarderów.


Moc nowości i ciekawostek 38
Zapoznaj się z ofertą wystawców tegorocznych targów Eko-Las!

Złote medale MTP 44
Kolejnym sygnałem o zbliżającej się wielkimi krokami imprezie w Mostkach k. Świebodzina jest przyznanie złotych medali wybranym produktom.

Maszyny i sprzęt

Podręcznik dla operatorów 22
Podręcznik „Working in Harvesting Teams”, czyli „Praca w zespole pozyskaniowym” jest jak biblia dla operatorów. 600 stron poświęconych pracy w lesie z ogromną liczbą zdjęć i bardzo przydatnych, praktycznych wskazówek.


Gator: do pracy i po pracy 50
Poczuć wiatr we włosach jadąc nawet 70 km/h po leśnym terenie, a do tego móc zabrać ze sobą nawet trzech pasażerów? Taką możliwość daje Gator od John Deere.

Francuskie harwestery i forwardery 52
Jeśli harwester lub forwarder, to zwykle fiński lub szwedzki. Poza skandynawskimi potentatami są jeszcze oczywiście inni, mniejsi producenci. Oto jeden z nich: francuski Sogedep.

Wyposażenie kabin 56
Jak rozmieszczone powinny być urządzenia sterownicze i wyświetlacze w nowoczesnych kabinach, aby praca nie była męcząca? Ile przestrzeni powinien mieć operator i jakie elementy wpływają na widoczność z kabiny?


BHP

ZUS daje dotacje – nawet 90%! 10
Ubierz swoich drwali za 10% ceny. Resztę, w ramach prewencji, zapłaci ZUS z dotacji na środki ochrony osobistej dla pracowników.


Wypadek: Brzozowy złom i graby 60
Jeden z trzech braci ścina 9-metrowy złom brzozowy. Sztuka zawiesza się na dwóch grabach. Drwal, by usunąć zawieszenie, decyduje się na odcinanie kolejnych kawałków grabu. W pewnym momencie złom uwalnia się i przygniata poszkodowanego do ziemi.

Pieniądze

Dopłata do drzew trudnych 46
Część drzew ciąży w stronę ogrodzonej uprawy, inne w stronę otoczonej płotem zagrody albo drogi publicznej. Przy ścince trzeba je przeciągać w stronę lasu, czasem zatrzymywać ruch na drodze. Czy należy się dopłata?

Przegląd ekonomiczny – sierpień 62
Upłynął termin ewentualnego przenoszenia składek emerytalnych z ZUS do OFE. Ilu z Was skorzystało z tej możliwości?
Dodano 12:11 24-07-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama