Dodaj do ulubionych

Podręcznik dla operatorów

Podręcznik „Working in Harvesting Teams”, czyli „Praca w zespole pozyskaniowym” jest jak biblia dla operatorów. 600 stron poświęconych pracy w lesie, z ogromną liczbą zdjęć i bardzo przydatnych, praktycznych wskazówek.

Książka składa się z dwóch tomów. Pierwszy to „Wiedza ogólna”, czyli pakiet podstawowych informacji, które każdy, kto na poważnie chciałby zająć się pracą operatora harwestera, forwardera lub choćby przyczepy zrywkowej, znać powinien. Drugi tom to „Pozyskanie w praktyce”, czyli porady, wskazówki, informacje o tym jak praca w lesie powinna rzeczywiście wyglądać, żeby była bardziej efektywna i bezpieczna.
Podkreślmy to, że podręcznik koncentruje się na maszynowym (a nie ręcznym) pozyskaniu. Nie ma się co dziwić, wszak został napisany przez Szwedów, najlepszych ekspertów w tej dziedzinie, u których maszynowe pozyskanie jest o wiele bardziej rozwinięte niż w Polsce.

Operator – twarzą firmy
Z książki dowiemy się: jak prowadzić właściwą konserwację maszyn; co robić, gdy maszyna się zapali, a co, gdy gdzieś ugrzęźnie; jak pracować na terenach podmokłych; poznamy też podstawowe techniki bezpiecznej i efektywnej jazdy.
Sporo wskazówek dotyczy też zarządzania zespołem pozyskaniowym. Szef zula, dzięki przykładowym schematom umieszczonym w książce, może poćwiczyć na swoim terenie prawidłowe planowanie całej pracy. A wiadomo, dobry plan, to podstawa.
Dla pracodawców ciekawy będzie też rozdział o cechach, które prawdziwy szef firmy leśnej powinien posiadać, a które mogą być pomocne w zarządzaniu zespołem i rozbudzeniu w pracownikach ducha pracy.
Poza cechami kierownika, poznamy też oczywiście atrybuty operatora. W książce traktuje o tym cały rozdział zatytułowany „Operator maszyn – twarzą firmy”.

 

Kopalnia wiedzy
Podręcznik, a zwłaszcza jego druga część, to kopalnia wiedzy dla operatora. Znajdziecie tu moc praktycznych porad i wskazówek dotyczących pracy harwesterem oraz forwarderem. Dużo informacji o komputerach pokładowych, o systemach pomiaru drewna, o technikach ścinania, o pracy w trudnych terenach, o sposobach na minimalizowanie pęknięć w surowcu.
Oczywiście sporo uwagi poświęcono także szlakom zrywkowym i układaniu stosów. Wszystkie porady mają jeden cel – praca dzięki nim ma być łatwiejsza, przyjemniejsza i oczywiście bardziej wydajna.
Kto ciekawy może też sobie poczytać szczegółowo o tym jak w Szwecji zajmują się biomasą. Mimo, że to szwedzkie podwórko, to garść przydatnych informacji i dla Polaków się znajdzie, np. jak dużym zagrożeniem dla rębaka może być sześciomilimetrowy kamyk.

Czytanie ze zdjęć
Największym atutem podręcznika są zdjęcia. Na prawie 600 stronach książki jest ich, łącznie z rysunkami, ponad 650!
Na zdjęciach umieszczono dodatkowe schematy, rysunki i opisy, np. strzałki pokazujące zalecany kierunek ruchu żurawia. Aby wykonać tyle zdjęć, autor Per-Erik Persson, z wykształcenia leśnik, spędził w lesie ponad 4000 godzin szukając sytuacji, które mogłyby być ilustracją do konkretnych rozdziałów książki.
Opłaciło się, bo zdjęcia są tak obrazowe i proste w odbiorze, że książkę można czytać właściwie ze zdjęć. Jest to tym bardziej istotne, że (niestety) książka nie ma tłumaczenia polskiego. Całe szczęście, poza oryginalną szwedzką wersją, przetłumaczono ją także na angielski.


Gdzie kupić?
W Polsce dystrybucję podręcznika (w wersji angielskiej) prowadzi GAZETA LEŚNA. Komplet (2 tomy) kosztuje 199 zł brutto. Wysyłka gratis.
Zamówienia można składać mailowo: sekretariat@gazetalesna.pl, telefonicznie: 609 777 547 lub pocztą: Gazeta Leśna, ul. Poniatowskiego 2/13 05-870 Błonie.

Książki będzie można też kupić bezpośrednio wszędzie tam, gdzie GAZETA LEŚNA podróżuje.


Agnieszka Jajor

 

O podręczniku piszemy w sierpniowym numerze GAZETY LEŚNEJ.  Zamów prenumeratę GAZETY LEŚNEJ!

WIĘCEJ




Dodano 15:30 29-08-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama