Dodaj do ulubionych

Wyposażenie kabin

Jak rozmieszczone powinny być urządzenia sterownicze i wyświetlacze w nowoczesnych kabinach, aby praca nie była męcząca? Ile przestrzeni powinien mieć operator i co utrudnia widoczność z kabiny?

W poprzednim numerze GAZETY LEŚNEJ skupiliśmy się na siedzisku w kabinach maszyn. Opisaliśmy wymiary fotela operatora szczegółowo określe normą. Nadszedł czas, aby lepiej przyjrzeć się innym elementom kabin, które ułatwiają prace operatorom.

Widoczność z kabiny
Pole widoczności definiowane jest najczęściej jako zasięg pola widzenia operatora maszyny z kabiny oraz widoczność poszczególnych elementów, głównie sterowniczych, ale także przycisków, kontrolek, paneli sterujących i wyświetlaczy.
Przy określaniu widoczności największe znaczenia mają przede wszystkim:
•    pole widzenia wynikające z określonego układu rozmieszczenia szyb: przedniej tylnej i bocznych oraz ich elementów konstrukcyjnych (rama, słupki itd.);
•    widoczność elementów sterujących i informacyjnych;
•    oświetlenie zewnętrzne wynoszące minimum 30 lx w polu roboczym maszyny.
Jednym ze sposobów zwiększenia pola widzenia jest stosowanie kabin o specjalnej konstrukcji, gdzie zamiast tradycyjnych sześciu słupków jest ich tylko pięć, ponieważ po prawej stronie kabiny ciągnika znajduje się okno bez słupka.
Zapewnieniu odpowiedniej widoczności w czasie pracy lub przejazdu maszyny służy również stosowanie wycieraczek i spryskiwaczy szyb przedniej i tylnej oraz ograniczenie możliwości oślepienia operatora przez światło słoneczne lub sztuczne oświetlenie dzięki wyposażeniu w zasłony.

 

Przestrzeń manipulacyjna
Ważne jest rozmieszczenie urządzeń informacyjnych (sygnalizacyjnych). Główne informacje powinny znaleźć się w obszarze wyznaczonym płaszczyzną ograniczoną kątem 15st. (w płaszczyźnie poziomej) po obu stronach głowy operatora patrzącego na wprost w kierunku ruchu ciągnika. Dla płaszczyzny pionowej kąt umieszczenia głównych informacji zawiera się między 30st. w dół i 10st. w górę , przyjmując jako poziom odniesienia linię horyzontu widzianą przez operatora.
Urządzenia i elementy sterujące powinny znaleźć się w strefie tzw. przestrzeni manipulacyjnej tzn. w zasięgu ruchów operatora z uwzględnieniem wolnej przestrzeni, natomiast urządzenia informacyjne – w strefie pola widzenia.
Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń sterujących zależy od ich konstrukcji, umiejscowienia przestrzennego i cech fizycznych operatora. Bardzo istotne jest rozmieszczenie urządzeń w taki sposób, aby operator mógł łatwo je odnaleźć i manipulować. Dotyczy to również urządzeń i elementów sygnalizacyjnych i informacyjnych, znajdujących się w kabinie maszyny leśnej.

 

Krzysztof Wójcik

Autor jest pracownikiem Zakładu Mechanizacji Leśnictwa na SGGW w Warszawie.

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 13:35 24-07-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama