Dodaj do ulubionych

PAŹDZIERNIK (Numer 10/2014)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Doniesienia ze świata 8


Eko-Las: Rekordowa liczba wystawców i zwiedzających 10

7,5 tysiąca osób odwiedziło tegoroczne targi w Mostkach koło Świebodzina! To więcej niż na jakiejkolwiek poprzedniej edycji targów Eko-Las.

Nowa odsłona portalu 16
Pamiętacie portal firmylesne.pl? Właśnie na Wasze monitory trafiła jego nowa, lepsza i zawierająca więcej informacji, odsłona.

Ogłoszenia drobne 32

Firma i ludzie
Geodeta w lesie 18
Klęski w lasach oznaczają dużo pracy. Tak było i tym razem. Grad wielkości kurzych jaj zapewnił przedsiębiorstwu front robót w jednym leśnictwie na cały rok.

Z wizytą w szkockich lasach 24
O Szkocji było ostatnio głośno, a to za sprawą referendum dotyczącego wyjścia tego regionu z Wielkiej Brytanii. A jak wyglądają tamtejsze lasy? Oprowadzi nas po nich były pracownik tamtejszej prywatnej firmy leśnej.

Maszyny i sprzęt
Pierwsze takie widowisko 12
Cztery maszyny, 47 zawodników i tylko jeden zwycięzca! Emocje sięgały zenitu od samego początku mistrzostw. Zawodnicy, aby pokonać rywali, musieli jednak trzymać nerwy na wodzy.

Harwesterem po klęsce? 34
W przetargu na usuwanie złomów i wywrotów nie ma wymogu ani dodatkowych punktów za stosowanie harwestera. Dlaczego?

Nowości w maszynach 36

Mały, cichy gigant 40
Z wizytą w fabryce w Nivali. Zobaczmy jak powstaje trzebieżowo-zrębowy harwester Profi 50 produkowany przez fińską firmę ProfiPro OY.

Harwestery, forwardery i kombajny 46
Ta firma rodem z Niemiec znana jest zapewne szerokiemu gronu przedsiębiorców leśnych ze względu na swoją ofertę maszyn, które w lasach pracują już od wielu lat.

Połączenie ciężarówki i traktora 50
Firma Mercedes-Benz kojarzy się głównie z drogimi i ekskluzywnymi autami osobowymi. Niewielu jednak wie, że ma nam do zaoferowania wszechstronny pojazd, który z powodzeniem możemy wykorzystać w lesie.

Usprawnienia gaźników pilarek spalinowych 54
Śruby regulacyjne – nieodzowny element większości gaźników. Pozwalają na ingerencję w skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Ostatnio na rynku pojawiły się gaźniki nowej generacji – pozbawione śrub regulacyjnych.

Biomasa
Trymer do drzew 38
W jaki sposób szybko, łatwo i precyzyjnie przyciąć nawet najwyżej położone gałęzie? Można z pomocą chirurga drzew, można też z wysięgnika. Dla tych, którzy lubią nowinki techniczne jest jeszcze jeden sposób – „drzewny trymer” rodem z USA.

Duże rębaki do zadań specjalnych 48
Firma Doppstadt to jeden z liderów w produkcji maszyn do przetwórstwa odpadów. Długoletnie doświadczenie pozwoliło jej nie tylko na zaproponowanie szerokiej palety produktów, ale też na dopasowanie ich do potrzeb klientów.


BHP
Wypadek: Nieszczęsny transport dłużycy 60
Kierowca samochodu ciężarowego wywozi z lasu brzozową dłużycę. W pewnej chwili przyczepa spada z drogi i pociąga za sobą resztę składu. Cały pojazd przewraca się, a kierowca doznaje urazu łopatki.

Pieniądze
Efektywne dochodzenie należności (część 1) 30
Co zrobić, aby po skończonej pracy otrzymać wynagrodzenie? Jakie czynności pomogą Ci w odzyskaniu należności? Przeczytaj krótkie wskazówki współpracującego z GAZETĄ LEŚNĄ adwokata.

Ekonomia na październik 62
Zapas jabłek, gazu, tania ropa, mniejsze bezrobocie, wyższe pensje, czyli złota polska jesień!

 

 
Dodano 11:16 30-09-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama