Dodaj do ulubionych

LISTOPAD (Numer 11/2014)


SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Ogłoszenia drobne 42
Jesienna krzyżówka z nagrodami! 70

Firma i ludzie
Wygonić szarą strefę 12

Pracownicy zuli to osoby zatrudnione nielegalnie, zmuszone do tego przez ciężką sytuację życiową, na czym niestety żeruje większość właścicieli zuli – pisze pracownik Lasów Państwowych. Przypadki patologiczne trzeba zgłaszać, a przedsiębiorcom pieniędzy nie zazdrościć – odpowiada Rafał Jajor, redaktor naczelny GAZETY LEŚNEJ.

Leśna szkoła na europejskim poziomie 28
Zajęcia teoretyczne i praktyczne o lesie, ale nie tylko. Rogozińska szkoła dla swoich podopiecznych oferuje pełen wachlarz kursów i zajęć dodatkowych.

Przewrócony samochód z drewnem 30
Podczas wywozu drewna z lasu samochód przewrócił się, a kierowca doznał urazu. Zażądał odszkodowania od nadleśnictwa. Co było dalej?

Zawodowe szkolnictwo leśne 46
Jak wyglądało szkolnictwo leśne po II wojnie światowej? Jakich przedmiotów uczyła się młodzież? A czym zajmowała się po zajęciach? Przenieśmy się do lat 70.

Pieniądze
Pieniądze na maszyny 16

Sposoby pozyskania środków finansowych na inwestycje były tematem seminarium zorganizowanego przez GAZETĘ LEŚNĄ podczas ostatniego dnia targów Eko-Las w Mostkach. Zaproszeni goście przedstawili możliwe metody dofinansowania inwestycji w przedsiębiorstwie w ramach dotacji, pożyczki czy leasingu.

Dochodzenie należności (część 2) 18
Jakie dokumenty należy przygotować, aby wkroczyć na drogę sądową, czyli o kolejnych krokach postępowania, gdy próby polubownego rozwiązania sprawy nie przyniosły rezultatów.

Minimalna stawka na 2015 rok 26
Stawki minimalne na 2015 rok są takie: 23 zł/roboczogodzinę w zagospodarowaniu lasu i 27 zł/roboczogodzinę w pozyskaniu drewna pilarką (w tym 4 zł ekwiwalentu). Jak je wyliczono?

Przetargi
Wskazówki do przetargów: 90% cena… 10

W nadleśnictwach trwają lub zaraz się zaczną przetargi na usługi leśne wykonywane w 2015 roku. Rozpisano je posiłkując się zazwyczaj wskazówkami nadesłanymi z Warszawy.

Dodatek: Poradnik przetargowy 2014/2015 33

Maszyny i sprzęt
Pomiar drewna harwesterem 20

Pomiar pozyskiwanego drewna przez głowicę harwesterową – jak to się robi? I czy trzeba mierzyć jeszcze raz klupą?

Ciągniki LKT dla każdego 22
Sprawdziliśmy jak powstają Leśne Kołowe Traktory – wizyta w fabryce LKT.


Zrywka po gradobiciu 44
Przyczepa zrywkowa z ciągnikiem pracuje na zrębie. Obie maszyny zostały przerobione, by lepiej sprostać trudnym warunkom pracy. Jakie to przeróbki?


Trenażery do okrzesywania i ścinki 48
Zanim zaczniesz ścinać drzewa w lesie, może warto sprawdzić swoje umiejętności „na sucho”? Trenażery symulujące zachowanie się drzewa podczas jego ścinki, czy też te do nauki i doskonalenia techniki okrzesywania pomogą poczuć się pewniej w naturalnych warunkach.

Forwarder Felix Combi 50

Niemiecka firma Pfanzelt Maschinenbau wypuściła na rynek nowy forwarder skierowany do tych, którzy zrywają drewno kłodowane oraz dłużyce.


Przyczepy od Fao Far 54
„Wykonanie jak w forwarderach”, „Moi pracownicy chcą pracować tylko joystickami” – tak o ośmio- i czternastotonówkach Fao Far mówią przedsiębiorcy leśni.


Żuraw o wysięgu ponad 8 m 58
Estoński producent wprowadził na rynek żuraw leśny o wysięgu ponad 8 metrów. Czym jeszcze, poza długością, różni się od starszych konstrukcji?


Usprawnienia gaźników pilarek spalinowych (część 2) 62
Różne konstrukcje gaźników i ich możliwości. Zobacz jakie rozwiązania konstrukcyjne oferują różne marki pilarek spalinowych.

BHP
Wypadek: Śmierć instruktora podczas kursu 68

Do tego wypadku doszło w marcu 2010 roku w okolicy Mielca. Poszkodowany, 36-letni instruktor, prowadząc szkolenie dla drwali, popełnił karygodny błąd przy usuwaniu zawieszenia. Za swoją pomyłkę zapłacił życiem.




Dodano 15:38 27-10-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama