Dodaj do ulubionych

STYCZEŃ (Numer 1/2015)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Doniesienia ze świata 10
Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne – co dalej? 12
Trwają prace nad wprowadzeniem w Polsce certyfikacji firm leśnych. na jakim są etapie?

Ze świata: Drewno z Afryki 36
Państwa środkowej Afryki eksportują rocznie drewno i produkty drewniane o wartości ponad 250 mln euro! Połowa tego drewna trafia do Unii Europejskiej, w tym również do Polski.

Ogłoszenia drobne 38
Krzyżówka z nagrodami! 70

Firma i ludzie
Wizyta: Multi Forest z Czarnowa 16
Park Narodowy Ujście Warty. Siedzę w szwedzkiej amfibii na gąsienicach przypominającej mały czołg. Trzęsie jak cholera, podłoga nagrzana od pracującego na pełnych obrotach silnika. Teren bardzo trudny, koleiny na metr, grząsko. Z Robertem Gruszką, właścicielem firmy Multi Forest jedziemy do zakopanego forwardera.


Od zrębu do mygły 30
Przydrożnych składów drewna na terenie całej Szwecji jest sporo, szczególnie wiosną. Ponad 200 tys. – tak podaje Trafikverket, czyli szwedzki urząd drogowy. Jednak przy pozyskaniu ok. 90 mln m³ drewna rocznie to nic nadzwyczajnego.

Przetargi
Więcej konsorcjów 22
Pozacenowe kryteria oceny ofert w przetargach spowodowały wzrost liczby konsorcjów ubiegających się o zlecenia. Obserwacje z RDLP w Zielonej Górze.

Pakiety specjalistyczne 24
Oddzielny pakiet na pozyskanie maszynowe? A może przygotowanie gleby w całym nadleśnictwie także jako oddzielny pakiet? Czy Lasy stosują pakiety specjalistyczne? Zapytaliśmy o to wszystkie nadleśnictwa w Polsce.


Maszyny i sprzęt
Nowości w maszynach 42

Ponad 830 harwesterów i forwarderów 44
Ile harwesterów i forwarderów mamy w Polsce? Ponad 830. Jak można się było spodziewać, większość z nich znajduje się w „garażach” przedsiębiorców leśnych. Ale nie tylko.

Kronos: przyczepy zrywkowe 46
Marka Kronos znana jest krajowym odbiorcom, zarówno tym, którzy szukają wydajnych żurawi, jak i tym, których interesują przyczepy zrywkowe. Także te z napędem na cztery koła.


Głowica do zadań specjalnych 48
Firma Mecanil przygotowała produkt, który spodoba się wszystkim tym, którzy szukają uniwersalnej głowicy do zadań „specjalnych”.

Firma: Prosto z Norwegii 50
Norweska firma Igland AS ma ponad 65 lat doświadczenia w produkcji maszyn, nie tylko do lasu.

NIAB 5-15: Procesor na ciągniku 52
Procesor służy do okrzesywania i przerzynki. Przyjrzyjmy się maszynie NIAB 5-15, montowanej na ciągniku rolniczym.

Wielka czwórka od Komatsu 54
Komatsu Forest wprowadza na rynek całkiem nową serię harwesterów. Zmiany, które w nich zaszły, nie są tylko „kosmetyczne”.


Kesla, Keto, Nisula: Ciągnik zamiast harwestera? 58
Standard sprawdzony na zachodzie, w naszym kraju wciąż jest jeszcze nowością – ciągnik z żurawiem i głowicą ścinkową, czyli zestaw harwesterowy.


Modyfikacje silników pilarek spalinowych 62
Mniejsza sprawność silników pilarek w porównaniu do innych silników spalinowych jest kompromisem między wymaganiami użytkowymi, ceną i prostotą konstrukcji.

BHP
Drgania i hałas: Choroba wibracyjna 40
Zespół wibracyjny (choroba wibracyjna), to podstępny przeciwnik. Schorzenie może rozwijać się latami, a jego objawy są niejednoznaczne i często lekceważone. Przyczyną jest długotrwała ekspozycja na szkodliwe drgania, szczególnie te przekraczające 20 Hz.

Wypadek: Śmierć 20-letniego polskiego pilarza w Norwegii 68
Trzyosobowy zespół pracuje przy usuwaniu szkód po sztormie. Teren leśny jest mocno pochylony. Jeden z pracowników odstawia pilarkę i udaje się po jakąś rzecz w górę zbocza. Gdy wraca, jedno z drzew nagle łamie się, upada na niego i przygniata do podłoża.

 
Dodano 13:16 22-12-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama