Dodaj do ulubionych

Ciągnik zamiast harwestera?

Mechaniczne pozyskanie surowca w drzewostanie trzebieżowym można wykonać małym harwesterem lub ciągnikiem z zamontowanym żurawiem i głowicą ścinkową. Obie opcje są dobrym rozwiązaniem dla małych i dużych przedsiębiorstw leśnych, ale jak najlepiej skompletować odpowiedni zestaw harwesterowy? Zatrzymajmy się tym razem na trzech składowych będących alternatywą dla harwestera.
Pierwsze zestawy harwesterowe złożone z ciągnika rolniczego, żurawie i głowicy pojawiły się w Polsce już wiele lat temu, ale wtedy jeszcze nie wielu przedsiębiorców było nimi zainteresowanych. Dziś zulowcy coraz częściej rozważają taką opcję zakupu i pozyskania – rozwiązanie pozwalające nie tylko zarobić, ale i zaoszczędzić.

Odpowiedni ciągnik
Masa własna ciągnika do pozyskania surowca powinna wynosić przynajmniej 5 ton. Maszyna powinna mieć koniecznie możliwość jazdy tyłem. Taką opcję posiadają ciągniki kilku marek, np. Crystal, Steyer, Valtra.
Moc ciągnika nie odgrywa istotnej roli, ponieważ żuraw z głowicą napędzany jest z zewnętrznej hydrauliki. Moc maszyny uzależniona jest od planów na jej wykorzystanie – czy poza pracą z żurawiem i głowicą będzie wykorzystywany też do innych zadań? A jeśli tak, do jakich?
Ciągnik, który będzie pracować jako harwester z powodzeniem można też wykorzystać do innych prac. Może współpracować z rębakiem, mulczerem, pługiem czy innymi maszynami. Czasem nie trzeba nawet demontować żurawia i głowicy, bo WOM i zawieszenie trójpunktowe mogą pozostać odsłonięte i gotowe do użycia.
Ciągnik musi być stabilny. Jeśli ma on tylko 5 ton, to po dodaniu: ramy do montażu żurawia, a także żurawia i głowicy, zewnętrznego zbiornika z pompą, osłonięcia spodu, a także obciążeniu i stabilizacji przedniej osi, masa ciągnika może wzrosnąć nawet do 10 ton.

Żuraw i głowica
Kolejnym krokiem do skompletowania zestawu harwesterowego jest żuraw. Może to być standardowy żuraw forwarderowy o zasięgu ok. 8 m lub typowy harwesterowy żuraw o zasięgu nawet 9 m.
Wybór głowic ścinkowych jest bardzo szeroki. Przyjrzyjmy się bliżej trzem modelom o podobnych parametrach, trzech różnych marek (w kolejności alfabetycznej): Kesla 16RHS, Keto 51 Supreme i Nisula 425H.
Głowice Kesla i Nisula przesuwają drewno za pomocą rolek, a głowica Keto posiada gąsiennicowy system przesuwu – jest on na pewno delikatniejszy dla kory, ma też większą powierzchnię dociskającą drewno. Jakość przesuwu głowicą Keto jest więc nieco lepsza niż głowicą Nisula czy Kesla. Jest to jednak opcja droższa podczas eksploatacji – wymiany czy też ewentualne usterki gąsienic są kosztowne.
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze głowicy jest z pewnością jakość okrzesywania i tutaj zwracamy uwagę na liczbę noży okrzesujących. Głowica Keto 51 Supreme ma trzy noże, co obniża jakość okrzesywania drewna, za to powoduje, że maszyna dobrze radzi sobie na krzywiznach.
Nisula i Kesla mają po cztery noże ruchome i jeden przedni, zamontowany na stałe. Większa liczba noży zwiększa jakość okrzesywania, mogą jednak wystąpić większe problemy przy krzywiznach. Dodatkowo głowica Nisula posiada opcję niezależnego otwierania przednich noży, co poprawia pokonywanie krzywizn, oraz wielofunkcyjne wykorzystanie drugich noży – mogą one na przykład pełnić funkcję chwytaka.
Teraz zajmijmy się sterowaniem, bo to w przypadku głowic harwesterowych bardzo istotny element. Keto i Kesla używają zewnętrznego, sprawdzonego i dobrze znanego operatorom harwesterów, systemu MOTOMIT i dodatkowo standardowego systemu sterowania żurawiem.
Nisula ma natomiast własny, zintegrowany system kontroli żurawia i głowicy, gdzie wszystkim steruje jeden komputer NCU3. Komputer Nisuli zarządza także takimi parametrami jak: temperatura i stan oleju, automatyczne włączanie i wyłączanie stabilizacji przedniej osi, kontrola położenia piły, a także kontrola obecności operatora. Te dodatkowe funkcje wpływają oczywiście na cenę urządzenia – jest ona najwyższa spośród opisywanych trzech modeli.
Być może firma Keto już niebawem także będzie miała własny, zintegrowany system sterowania.

Andrzej Klim

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 14:45 22-12-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama