Dodaj do ulubionych

LUTY (Numer 2/2015)

SPIS TREŚCI

Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Prosto z lasu 6
Doniesienia ze świata 12
Ze świata: Drzewo na gumę 34

Guma z soku mlecznego, pasza dla zwierząt z nasion, czy zabawki z drewna – to tylko niektóre możliwości wykorzystania kauczukowca.
Ogłoszenia drobne 36
Krzyżówka z nagrodami 74


Firma i ludzie
Wera z zachodniego pogranicza 14
Jeden leśniczy na obręb, mniej zabiegów, lepsze stawki – tak pracuje się w Niemczech. O tym, jak prowadzi się firmę leśną przy granicy polsko-niemieckiej opowiada Grzegorz Urbanek, przedsiębiorca z zielonogórskiego.


Z lasu na składnicę 20

Przemysł drzewny to siła napędowa szwedzkiej gospodarki. Kraj ma rekordowo duże składnice drewna i rozbudowaną sieć transportu tego surowca.


Maszyny i sprzęt

Bioolej w hydraulice 26

Za niestosowanie w maszynie leśnej biodegradowalnego oleju hydraulicznego można od stycznia zapłacić ok. 1700 zł kary. Kto i kiedy będzie musiał zapłacić karę?

Skidery z Francji 44
Bezpieczne i ekologiczne – takie mają być maszyny Forest-Tract – nowej francuskiej marki, która chce podbić rynek maszyn do zrywki drewna.

Olejowa inspekcja 46
Lasy Państwowe chcą, by przedsiębiorcy leśni stosowali w maszynach oleje biodegradowalne. Po pierwsze w układach tnących pilarek i harwesterów. Po drugie (UWAGA) także w układach hydraulicznych harwesterów, forwarderów czy przyczep zrywkowych.

Maszyny z Włoch 50

Rozdrabniacze, rębaki, łuparki i inny sprzęt leśny powstaje niedaleko słynnej Wenecji. Takie maszyny znajdziemy w ofercie włoskiej firmy Zanon.

Szwedzkie ośmiokołowe maszyny 52

Co wyróżnia szwedzkie maszyny marki Gremo? Rzućmy okiem na najmniejszy harwester i dla odmiany największy forwarder z tej zielonej stajni.

Nowości w maszynach 56

Scorpion - bestia wśród harwesterów 62
Stabilny i komfortowy taki jest Scorpion – najnowszy model harwestera fińskiej firmy Ponsse. Przyciąga uwagę, choć żaden z naszych przedsiębiorców nie zdecydował się jeszcze na jego zakup.
 

Biomasa
Specjaliści od zrębkowania 40

Specjalistyczne rębaki pomogą zagospodarować gałęzie, korzenie, czy krzewy z powierzchni pozrębowej – sprawnie, szybko i funkcjonalnie.

Rębaki od Aries Power 60

Słynna Honda to nie tylko samochody i motocykle, ale również maszyny do zrębkowania. Do pracy w lesie rębaki wykorzystują potencjał japońskich silników.

BHP
Wyniki kontroli PIP 30

W 2013 roku inspektorzy z 14 okręgowych inspektoratów pracy skontrolowali 339 zuli zatrudniających 2658 pracowników.

Hełm dla drwala 66
Hełmy leśne wykonane są najczęściej z lekkiego tworzywa ABS. Co ważne, powinny mieć kolor ostrzegawczy, najlepiej pomarańczowy lub czerwony. Białych hełmów drwale stosować nie powinni.

Wypadek: Zrywka drewna 72

Połowa stycznia, teren górski. LKT wywozi drewno po mocno zaśnieżonych drogach leśnych. Na ostrym zakręcie kierowca traci panowanie nad pojazdem. Wywrotka kończy się tragicznie.

 
Dodano 12:10 26-01-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama