Dodaj do ulubionych

Bioharwester: AHWI H600

 

Na pierwszy rzut oka ktoś mógłby go pomylić ze zwykłym rozdrabniaczem do gałęzi. Ale rozdrobniony materiał nie pozostaje na glebie, lecz trafia od razu na jadącą obok przyczepę.

 

Paweł Bąk

 

AHWI H600 to maszyna sprzęgana na przykład z ciągnikiem rolniczym, która kruszy gałęzie pozostałe na zrębie, a rozdrobniony materiał w postaci zrębki odprowadza usytuowaną na górze dyszą. Sprzedawcy nazywają tę maszynę kombajnem do biomasy albo bioharwesterem. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

 

Rozdrobnić i zebrać

AHWI H600 można wykorzystać do zrębkowania gałęzi pozrębowych, na powierzchniach wylesianych czy na plantacjach np. topoli. Maszyna rozdrobni cały materiał, jaki znajdzie się w zasięgu jej pracy, niezależnie czy to leżące na ziemi gałęzie czy małe, rosnące jeszcze drzewa lub krzewy. Kombajn ma ramę do naginania drzew stojących.

Powstały w czasie rozdrabniania materiał można, o ile nie jest zbyt zanieczyszczony, wykorzystać w celach energetycznych lub jako nawóz. Płozy, w jakie wyposażony jest rozdrabniacz pozwalają na takie ustawienie wysokości roboczej, by elementy kruszące nie stykały się z ziemią.

Producent zachwala, że udało mu się połączyć dwie operacje w jedną: zbieranie materiału i jego rozdrobnienie. Przy wykorzystaniu tradycyjnego rębaka gałęzie musiałyby najpierw być zebrane w wały i dowiezione do drogi, gdzie dopiero byłyby zrębkowane. Tu oba procesy odbywają się równocześnie. Dodatkowo powierzchnia jest dokładnie wyczyszczona.

 

To jedynie fragment tekstu.

Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 15:37 26-09-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama