Dodaj do ulubionych

Dotacje wreszcie dla zuli

Zule będą mogły skorzystać z dotacji w ramach PROW na lata 2014-2020, w zakresie poddziałania 6.4 „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”. Wdrażanie obecnego PROW jest przedłużone o dwa lata.

16 lutego br. Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 podjął uchwałę o zmianie treści poddziałania 6.4 „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”.
Jako beneficjentów programu dopisano firmy leśne.

W uzasadnieniu do wprowadzonej zmiany czytamy: „Poszerza się rodzaj typu operacji o świadczenie usług dla leśnictwa, w celu umożliwienia uzyskania wsparcia na zakup nowych maszyn leśniczych. Propozycja ta wychodzi naprzeciw postulatom Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 2 listopada 2016 r. (pismo znak L.dz. 2016/11/10).
W piśmie tym wskazuje się, że firmy świadczące usługi leśne dysponują w ogromnej mierze starymi, zużytymi maszynami. Zakup nowoczesnych urządzeń wpłynie na poprawę ochrony środowiska”.

Koszty kwalifikowalne obejmują koszty zakupu lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn czy urządzeń.

Koszty kwalifikowane, w ramach świadczenia usług leśnych, obejmują w szczególności koszty zakupu maszyn lub urządzeń, sprzętów, niezbędnych do przygotowania gleby pod zalesienia i zalesień, pielęgnacji upraw leśnych, ochrony lasu, przycinania lub zrębkowania oraz maszyn służących do pozyskiwania i zbioru biomasy leśnej na cele energetyczne w ramach usług leśnych.

Koszt zakupu ciągnika w zakresie świadczenia usług leśnych, może być kosztem kwalifikowalnym w części nie przekraczającej 50 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Pomoc może być przyznana wnioskodawcy, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych i leśnych, przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku.

Poziom pomocy wynosi do 50 proc. kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia. Maksymalna wysokość pomocy wynosi 500 000 zł.

Przypomnijmy, że o rozszerzenie grupy docelowej poddziałania 6.4 o podmioty prowadzące usługową działalność związaną z leśnictwem, prosiła pod koniec 2016 roku Polska Leśna Izba Gospodarcza. Jej pismo do ówczesnego ministra rolnictwa poparło także Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

Działania te były wówczas silnie wspierane i koordynowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, którą kierował Konrad Tomaszewski. Za prace nad zmianą przepisów w DGLP odpowiadał Krzysztof Knop.

Sprawą zajmowało się i popierało Ministerstwo Środowiska. Był w nią zaangażowany m.in. Andrzej Konieczny, dziś dyrektor generalny LP, a w 2016 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Minęło co prawda 5 lat, ale ostatecznie sprawa znalazła pozytywny finał dla zuli.




Dodano 13:03 01-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama