Dodaj do ulubionych

Leśna maszyna w leasingu


Zapytaliśmy przedstawicieli kilku firm leasingowych, jak wygląda ich współpraca z przedsiębiorcami leśnymi. Czy zulowiec dostanie leasing od ręki? A jak już dostanie, to czy spłaca raty w terminie?

– Kryzys, kryzys, kryzys, słyszymy z każdej strony, a tym czasem rok 2012 był niezły pod względem liczby pozyskanych klientów – mówią przedstawiciele firm leasingowych. Dlaczego przedsiębiorcy leśni decydują się na leasingowanie maszyn? Jakie muszą spełnić warunki? Co ich może zniechęcać?

Jakie maszyny?
Przedsiębiorcy leśni starają się o finansowanie różnych maszyn leśnych, od harwesterów i forwarderów, przez ciągniki i przyczepy, aż po rębaki i piło-łuparki. Wiek tych maszyn także jest różny. Nie mogą to być jednak zbyt stare egzemplarze, ponieważ zabraniają tego wewnętrzne procedury firm.
– Średni rok produkcji leasingowanych maszyn to 2006–07 – mówi Marek Smal, przedstawiciel handlowy z firmy Xleasing. – Oczywiście zawsze znajdzie się klient, który będzie leasingował tylko nowe maszyny, ale jest to rzadkość.
– Nasza firma leasinguje maszyny o wartości od 25 tys. zł wzwyż. Za 5, może 10 lat, leasingowanie nowych maszyn będzie normą – przypuszcza Marek Smal.
Każda firma ma własne przepisy, przeważnie sprzęt wyprodukowany przed 2000 rokiem nie może być leasingowany.
– Nowe maszyny, póki co, są jeszcze za drogie jak na warunki polskiego rynku, dlatego najczęściej leasingujemy maszyny z lat 2003–08 – mówi Krzysztof Żabiński, przedstawiciel Millenium Leasing.
Przemysław Kowalczyk z Scan Finance, współpracujący z firmą Profesjonalne Maszyny Leśne, mówi, że leasinguje w 50% nowe i w 50% używane maszyny.

Warunki leasingu
Przy leasingu maszyn leśnych wymagana jest większa liczba dokumentów niż w przypadku np. samochodów. Dla samochodów ciężarowych potrzebne są dokumenty finansowe za jeden rok działalności firmy – potwierdzone PIT-em oraz zestawienie z roku bieżącego.
 

Karolina Grabowska

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

 

 

WIĘCEJ
Dodano 09:45 29-03-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama