Dodaj do ulubionych

Przyczepy zrywkowe ze Szwecji


Firma Möre Maskiner jest obecna na rynku już od ponad 40 lat. Fabryka znajduje się w południowej Szwecji, nad Bałtykiem, w miejscowości Kalmar. To jakieś 100 km na północny wschód od Kalrskrony, dokąd można dopłynąć z Gdyni promem.
Polsce przyczepy leśne tej marki były i są nadal bardzo popularne. Na stałe zadomowiły się więc w naszych lasach. Ale nie tylko tam – Szwedzi bowiem produkują nie tylko przyczepy zrywkowe.

Multiprodukcja
Na rodzimym, skandynawskim rynku, poza przyczepami, firma zajmuje się także produkcją niewielkich (i nieco większych) ciągników. Nie stroni także od szerokorozumianego zaopatrywania rynku rolno-leśnego w osprzęt wykorzystywany w codziennych pracach – wszelkie ładowarki, elementy hydrauliczne, itd.
Möre Maskiner stara się także „opanować” rynek nieco bardziej specyficzny – stąd w ofercie firmy można znaleźć niewielkie i proste w budowie ridery do koszenia trawy i pielęgnacji parku/ogrodu, kruszarki do zbóż, a nawet wózek z silnikiem (i to drewniany).
Jak widać, to co ma do zaoferowania firma nie jest łatwe do jednoznacznego zakwalifikowania. Na dodatek wiele z produktów, które można odnaleźć na stronie internetowej firmy, zostało dopuszczone do sprzedaży tylko na terenie Szwecji, lub trafia na rynki niekoniecznie europejskie.
W Polsce natomiast ze stajni Möre Maskiner królują przyczepy.

Przyczepy wszelakie
Większość przedsiębiorców leśnych zna pewnie tylko te przyczepy Möre Maskinera, które pracują w lesie. Ale to ledwie wycinek tego, co ma do zaoferowania firma. Jej gama produktów obejmuje bowiem przyczepy, które można podczepić choćby do quada, jak i te, które ciągnąć muszą wielotonowe, mocne ciągniki.
Rolnicy zapewne nieco więcej mogą powiedzieć o produktach Möre Maskinera – czy to o „snopowiązałkach”, czy wywrotkach, czy nawet cysternach. Skupmy się jednak na tym, co da się wykorzystać w lesie.

Co do lasu?
Oczywiście przyczepy. Ale nie tylko, Möre Maskiner bowiem oferuje zainteresowanym także wyciągarki – z możliwością uciągu od 3 do 10 ton, łuparki z pełną gamą osprzętu, żurawie i chwytaki. W tym miejscu należy się informacja – do każdego z wymienionych urządzeń można dokupić sporą gamę osprzętu dodatkowego.
Skupmy się jednak na przyczepach. Tu wybór jest całkiem interesujący, zważywszy na to, że każda z przyczep, poza wyposażeniem standardowym, może zostać bogato doposażona – wszystko według potrzeb.
Nowa generacja profesjonalnych przyczep leśnych (zrywkowych) o ładowności od 1,5 (niedostępna w „normalnej” sprzedaży – przeznaczona do podczepienia do quada) do 12 ton pozwala na naprawdę spore możliwości tak załadunkowe, jak i manewrowe w codziennych pracach leśnych.
Do wyposażenia, która mamy „od ręki”, zalicza się: ładowarka z chwytakiem i rotatorem, dyszel skrętny sterowany hydraulicznie, podpory wysuwane hydraulicznie, cztery pary kłonic mocowanych obrotowo, krata przednia, sterowanie rozdzielaczem hydraulicznym z kabiny ciągnika, 3-punktowy układ zaczepowy ładowarki umożliwiający bezpośredni montaż ładowarki na ciągniku, hamulce pneumatyczne dla przyczep o ładowności powyżej 9 ton, dolny zaczep transportowy z obrotowym uchem dyszla.
Jak widać – nie jest źle. A co można nabyć dodatkowo? Agregat hydrauliczny, hamulce pneumatyczne lub hydrauliczne, górny zaczep transportowy, rozdzielacz hydrauliczny ze sterowaniem jojstikiem, dodatkowe kłonice, wyciągarka, napęd na cztery koła.
U autoryzowanych dealerów dostępne są różne modele. Przyczepy do lasu zaczynają się już od 6,5 tony, największa ma ładowność 14 ton.
Dalej przedstawiamy wybrane modele przyczep Möre Maskinera, wszystkie wyposażone w 4 pary kłonic i 3-punktowe zawieszenie.
 

 

Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

SF11, ładowność 11 ton, ładowarki 6,5 lub 7 metrów
SF12 to 12-tonowa przyczepa z ładowarkami 6,5 lub 7 metrów
 
Dodano 13:45 29-07-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama