Dodaj do ulubionych

Słoweński skider Woody

Słoweńska firma Vilpo ma propozycję dla wszystkich, którzy szukają wydajnego, wygodnego i cichego traktora leśnego. Na dodatek mogącego naprawdę sporo. Firma produkuje skidery od 1995 r. Dostarczyła ich na rynek dotychczas grubo ponad 150 szt.
Obecnie dostępne są trzy wersje ciągnika, z silnikami o mocy 115, 140 lub 175 KM.

Napęd hydrostatyczny
Traktor leśny Woody ma oczywiście skrętną ramę, która daje mu spore możliwości trakcyjne. Największą zaletą jest jednak zastosowany tu hydrostatyczny napęd, nad którym kontrolę podczas pracy sprawuje przez cały czas specjalny procesor. Pozwala to na dostosowanie mocy i prędkości przemieszczania się urządzenia do ciągnionego ciężaru. Dzięki temu silnik pracuje cicho, wytwarzając mniej zanieczyszczeń i minimalizując zużycie paliwa.
Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania – system zastosowany w Woody zapobiega poślizgom kół i sprawia, że kierowanie nawet prawie 10–tonową maszyną jest proste i wygodne.

Na pilota
Nie tylko bezpieczeństwo jest ważne podczas pracy w lesie. Wygoda także. W tej kwestii Woody nie pozostaje w tyle za swymi konkurentami.
Duża, dobrze wyizolowana, bezpieczna kabina, osadzona na gumowych tulejach jest, jak zapewnia producent, bardzo wygodna. Obrotowy, elektrycznie sterowany fotel i wyposażenie ciągnika pozwalające na kierowanie maszyną w obu kierunkach daje szansę na komfortową i wydajną pracę.
Nie zabrakło w opisywanej maszynie także pilota radiowego, który wykorzystany może być zarówno do operowania wciągarką, jak i niektórymi funkcjami traktora, np. włączanie i wyłączanie silnika, sterowanie gazem, sterowanie napędem, opuszczanie czy podnoszenie tylnej platformy.
Zwiększa to tak komfort pracy, jak i jej bezpieczeństwo. No i oczywiście także wydajność pracy.

Trzy wersje
Dostępne są obecnie trzy wersje ciągnika. Zacznijmy od najmniejszej, czyli modelu Woody 110 z silnikiem o mocy 115 KM. Waży bez żurawia 6,5 t. Ma w standardzie dwie 8–tonowe wciągarki.
Większy model, Woody 140 ma silnik mocy 140 KM, maszyna bez żurawia waży 7,6 t i wyposażona jest w dwie wciągarki o sile uciągu 8 lub 10 t. Oba modele mają 2,1 m szerokości (z najwęższymi oponami 500/60-26.5).
Największy model to Woody 175 z silnikiem mocy 175 KM, i dwoma 12–tonowymi wciągarkami. Ta maszyna waży bez żurawia 9,8 t, jej szerokość to 2,45 m.
Ciągniki Woody mają z przodu montowaną mygłownicę, ale można też zainstalować przedni TUZ. Z tyłu jest płyta oporowa, która może mieć także zaczep, wałek odbioru mocy czy trójpunktowy układ zawieszenia.
Producent zachwala, że jego maszyny złożone są z komponentów najwyższej jakości: silniki DEUTZ, napęd hydrostatyczny na 4 koła SAUER-SUNDSTRAND (komputerowo sterowany, dwie prędkości przełożenia, prędkość robocza do 17 km/h, prędkość drogowa do 36 km/h, automatyczne sterowanie prędkości, dwustopniowa skrzynia biegów), hydraulika DANFOSS, osie Dana, wciągarki Ritter.
 

 

Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Woody 110 z żurawiem, dwoma wciągarkami 8–tonowymi i tylną płytą oporową wyposażoną w wałek odbioru mocy, układ zawieszenia i zaczep

 
Dodano 14:06 01-08-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama