LISTOPAD (Numer 11/2013)
SPIS TREŚCI
Informacje
Prenumerata 3
Nasi eksperci 5
Konferencja dla zuli w Bieszczadach - Zaproszenie 6
Prosto z lasu 7
Dodatek dla dzieci: Głos przyrody 33
Ogłoszenia drobne 38
Targi
Las i My w Szepietowie 14
- Ponad 10 tysięcy osób odwiedziło podlaskie targi ogrodniczo-leśne. Jaki procent zwiedzających stanowili przedsiębiorcy leśni i prywatni właściciele lasów – nie wiadomo. A jak imprezę oceniają wystawcy i organizatorzy?
Przetargi
Dodatek: Poradnik przetargowy 2013/2014 Orzecznictwo
Porady: Pełnomocnictwo w przetargu 18
- Firmy leśne często łączą się w konsorcja i tak startują w przetargach. Jakie pełnomocnictwa są wówczas potrzebne?
Porady: Wyjaśnienie treści SIWZ 32
- Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Warto korzystać z tego uprawnienia, bowiem może mieć ono kapitalne znaczenie na etapie realizacji umowy zawartej z zamawiającym.
Firma i ludzie
Outsourcing: W jakim kierunku idzie rozwój przedsiębiorstw leśnych? 20
- Umaszynowienie prac leśnych świadczy o rozwoju firm leśnych, a także o postępie w leśnictwie. Jak będzie wyglądał dalszy rozkwit techniczny i czy sektor usług leśnych przejmie część prac wykonywanych przez administrację leśną?
Wizyta: Z lasu na drogę 28
- Firma spod Skierniewic zaczynała od pozyskania drewna w Lasach Państwowych, dziś przede wszystkim dba o zieleń przy modernizowanych drogach krajowych i budowanych autostradach. Jak na tym wychodzi?
Szukam pracy: Operatorzy maszyn leśnych 24
- Operatorzy harwesterów i forwarderów to leśna elita. Sporo zarabiają, ale i tak wielu uważa, że za umiejętności i odpowiedzialność, jaka na nich ciąży, powinni dostawać więcej. W końcu to od ich pracy często zależy sukces lub porażka finansowa całej firmy.
Maszyny i sprzęt
Zbiorniki: Paliwo w firmie leśnej 23
- Gdy w firmie pracuje kilka maszyn warto pomyśleć o zbiorniku na paliwo.
Historia leśnej pilarki 40
- Pierwsze drzewo w Polsce ścięto 92 lata temu pilarką Sektor. Potem była Pilana, Drużba i wiele innych zagranicznych konstrukcji, a także produkowane już u nas BK-3a i Dolpima.
Przeróbki naszych Czytelników: MTZ 82 na bagna 44
- Sześć lub nawet osiem kół i wyciągarka z przodu, czyli 25-letni MTZ, którym można wjechać wszędzie.
Komatsu: Co nowego w czerwonych maszynach leśnych? 48
- Harwestery i forwadrery Komatsu to spadkobiercy bogatej tradycji związanej z maszynami leśnymi marki Valmet. Co nowego znajdziemy w tych maszynach?
Ciągniki do lasu: Zabudowa leśna ciągnika – jak to się robi? 54
- Ciągnik rolniczy to najpowszechniejsza maszyna w polskich lasach. Aby jednak mógł pracować tu bezpiecznie i wydajnie, musi być odpowiednio przystosowany.
Osprzęt: Chwytaki w maszynach leśnych 58
- Chwytaki uniwersalne, do biomasy, przemysłowe, budowlane, przeznaczone do prac w miejscach dużej koncentracji surowca drzewnego czy też z ramionami kształtowymi – jak są zbudowane i czym się różnią – odpowiedzi szukajcie w artykule.
Biomasa
Rębaki: AHWI nowej generacji 52
- Naprawdę uniwersalny rębak to taki, który po pierwsze można wykorzystać w różnych warunkach terenowych, a po drugie nie trzeba się troszczyć o jego napęd.
BHP
WYPADEK: Wołali aby uciekał, ale nie usłyszał 64
- Pracownik firmy leśnej okrzesuje sosnę, jego kolega ścina kolejną sztukę. Coś idzie nie tak, sosna leci w kierunku okrzesującego. Drwal krzyczy, by 66-latek uciekał. Niestety bez skutku. Pilarz otrzymuje cios gałęzią…
Pieniądze
Przegląd ekonomiczny – listopad 66
- Nobliści zula nie założą. Ale czy przedsiębiorcy będą wypełniać mniej papierów?
Dodano 11:26 30-10-2013