Bezpieczna wycinarka
DODATEK! Specjalnie dla Was – po cyklu artykułów o wykaszarkach, postanowiliśmy zamieścić „Poradnik bezpiecznej pracy wykaszarką” – umieściliśmy go w środku GAZETY, tak żebyście mogli go wyrwać i wygodnie używać w każdym miejscu.
Redakcja
„Przestudiowanie” naszego poradnika zajmie Wam, Drodzy Czytelnicy kilka minut. Następnie po opanowaniu wszystkich tajników w terenie, praca wycinarką stanie się bardziej efektywna i przyjemna.
Ogólna zasada posługiwania się wycinarką jest prosta. Należy zrzucić strzałkę z pieńka w kierunku przeciwnym niż chcemy, by poleciało całe drzewko. Jak to zrobić? Pomagają nam przy tym dwie rzeczy: ruch obrotowy tarczy i kąt nachylenia rzazu.
Rotacja ostrza „wyrzuca” strzałkę w kierunku obrotu. Po nachylonym rzazie natomiast strzałka zsuwa się na ziemię. Umiejętnie łącząc te dwa czynniki możemy dokładnie sterować upadkiem drzewka.
Proste, prawda? Owszem, opanowanie prawidłowej techniki pracy wycinarką zajmie w praktyce trochę czasu, ale korzyści będzie wiele. Dzięki naszemu poradnikowi już nigdy nie będziecie musieli przedzierać się przez sterty leżących byle gdzie drzewek!
Przestudiowanie poradnika szczególnie polecamy tym, którzy pracują wycinarką od niedawna i nie nabrali jeszcze odpowiedniej wprawy. Ale „starych wyjadaczy” także prosimy, by sprawdzili, czy pracują zgodnie z zaleceniami poradnika. Wiadomo, w polskich lasach metod pracy jest tylu, ilu pracujących ludzi, ale naprawdę warto czasem skorzystać z porad doświadczonych drwali.
Zapraszamy do lektury okraszonej wieloma przydatnymi rysunkami. Nasz poradnik powstał na podstawie praktycznych informacji udzielonych przez Petera „Spiggena” Johanssona, szwedzki drwala i instruktora.
Dariusz Graszka-Petrykowski
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
Dodano 10:42 25-03-2014