Dodaj do ulubionych

Harwestery, forwardery i kombajny

Ta firma rodem z Niemiec znana jest zapewne szerokiemu gronu przedsiębiorców leśnych ze względu na swoją ofertę maszyn, które w lasach pracują już od wielu lat.

Co ciekawe, od 2009 roku firma Preuss znalazła oparcie w równie znanym i cenionym FHS Forsttechnik Handel & Service GmbH – dilerze, sprzedawcy i serwisancie. Dzięki takiemu zabiegowi udało się nie tylko stworzyć prężnie i skutecznie działającą „machinę” produkcyjną, ale też wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy w obecnych czasach lubią mieć wszelkie usługi w jednym miejscu. Dlatego od pewnego czasu maszyny Preuss trafiły na stronę internetową firmy FHS i widnieją tam pod marką FHS właśnie.


 

Harwestery
Oferta niemieckiej firmy skierowana jest do tych, którzy w lesie korzystają z różnorodnych maszyn wielooperacyjnych – forwarderów, harwesterów, a także kombinacji tych dwóch. Ta ostatnia jest szczególnie ciekawa i zwrócona do tych, którzy w lesie pozyskują także biomasę.
Zacznijmy jednak od typowych maszyn. W ofercie harwesterowej do wyboru mamy cztery maszyny, które różnią się od siebie nie tylko mocą i wielkością, ale też możliwym zastosowaniem w lesie.
Model 84-4 V.III to lekka i bardzo zwrotna 4-kołowa maszyna, która została opracowana z myślą o pozyskiwaniu surowca przeznaczonego głównie do wykorzystania jako biomasa, choć dzięki swej wielkości, doskonale sprawdzi się też w drzewostanach trzebieżowych. Model ten pozbawiony jest podwójnej osi, co wyjątkowo pozytywnie wpływa na jego ekonomię, lecz zmniejsza dzielność terenową maszyny – nie jest to harwester, który odnajdzie się w każdych warunkach. Zaletą jego jest jednak niewielka szerokość (2,3 m) i wyposażenie w żuraw Waratha CH95 o maksymalnym udźwigu 780 lub 990 kg i zasięgu odpowiednio: 7,9 i 9,2 m (w zależności od opcji).
Model 84 V.III to już maszyna 6-kołowa, jednak podobnie jak poprzednik charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i wyjątkową stabilnością w terenie. Harwester ten wyposażony jest w ten sam żuraw co 4-kołowiec, a na dodatek w głowicę Logmax 928 lub Keto Forst (w standardzie – inne na życzenie).
FHS 85 V.II to już model, który znajdzie zastosowanie w znacznie trudniejszych warunkach terenowych. Sześć kół i niezła moc sprawiają, że jest to maszyna w pełni uniwersalna, którą można z sukcesem zastosować w mieszanych drzewostanach i często zmieniających się warunkach pracy. Harwester ten wyposażony jest w głowicę Logmax 4000 lub Keto 100 (może ścinać drzewa o średnicy pnia do 55 cm) oraz żuraw Waratha CH135S o zasięgu od 8,6 do 11,3 m i udźwigu od 730 do 1230 kg.

Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 14:18 30-09-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama