Dodaj do ulubionych

Uszkodzenia mechaniczne

W pewnym SIWZ na usługi leśne był zapis: „drewno przygotowane przez maszyny wielooperacyjne nie może mieć uszkodzeń mechanicznych”. Jeden z przedsiębiorców leśnych dopytał więc w nadleśnictwie, co to dokładnie oznacza.
Dowiedział się, że przez uszkodzenia mechaniczne należy rozumieć „wszelkiego rodzaju zmiażdżenia i przecięcia tkanek drewna”.
Gdyby traktować to dosłownie, wychodzi na to, że ślady (jakiekolwiek) pozostawione przez rolki głowicy harwesterowej to uszkodzenia mechaniczne. Mało tego, ślady pozostawione przez linki podczas zrywki wleczonej też. A i ślady po mygłownicy LKT. I wszystkie są niedopuszczalne, a więc harwesterem, ciągnikiem z linką, LKT (i w ogóle niczym) pozyskiwać drewna nie wolno.
Jesteśmy w redakcji GAZETY LEŚNEJ pewni, że nie to nadleśnictwo miało na myśli. Że chodzi tu o jakieś duże uszkodzenia, powodujące reklamacje odbiorców drewna. Ale jeśli tak, to dobrze by było, by przy konstruowaniu SIWZ na usługi leśne dokładnie określić, jakie wymagania będą stawiane pozyskiwanemu drewnu. Po to, by startujący w przetargu przedsiębiorca leśny miał tego świadomość. I by nie było nieporozumień.




Dodano 09:25 22-10-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama