Dodaj do ulubionych

Żuraw o wysięgu ponad 8 m

Estoński producent wprowadził na rynek żuraw leśny o wysięgu ponad 8 metrów. Czym jeszcze, poza długością, różni się od starszych konstrukcji?

Estońscy specjaliści w dziedzinie produkcji żurawi wprowadzili nowy model. Nie jest to całkowicie nowa konstrukcja, lecz ma sporo do zaoferowania.
Żuraw Palms o oznaczeniu 825 to rozbudowana wersja modelu 695, który cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Na nasz krajowy rynek model 825 trafił w tym roku, choć firma pokazała go szerokiemu gronu odbiorców już w zeszłym.

825 powstał z 695
Czym model 825 różni się od swego poprzednika? Tym, że posiada podwójny wysuw teleskopu – dzięki czemu ma większy wysięg, bo aż do 8,25 m (695 – ma 7 m wysięgu). Duży wysięg oznacza w praktyce większą efektywność pracy oraz mniej manewrowania ciągnikiem w terenie.
Co istotne, w parze z większym wysięgiem idzie mniejsza masa, którą żuraw może unieść przy pełnym rozwinięciu teleskopów – 825 jest w stanie udźwignąć w takim położeniu do 380 kg. To sporo mniej niż model bazowy. Ale przecież na pełnym wysięgu nie pracuje się cały czas.
Jak wszystkie żurawie Palms, opisywany model ma szerokokątne zgięcie ramion i żeliwny odlew korpusu mechanizmu obrotu. Udźwig na 4 m bez chwytaka i rotatora sięga 860 kg. Model ten może być montowany na przyczepach zrywkowych, których ładowność zaczyna się od 9 ton.

Tylko metr?
Model 825 ma ponad metr więcej niż 695 (dokładnie 1,25 m więcej). Ktoś powie: „Metr, a co to jest metr? Tyle co nic!” Nieprawda.
Jeśli przy każdym załadowaniu wózka da się choćby raz nie podjeżdżać bliżej jakiegoś wałka, to dziennie mamy powiedzmy 8 podjazdów mniej. Niech każdy taki podjazd trwa powiedzmy 3 minuty. Dziennie mamy zaoszczędzone 8x3 czyli 24 minuty. A w tygodniu? Przy pięciu dniach ciągłej pracy mamy już dwie godziny do przodu! I co, nadal metr to nic?
To oczywiście zgrubne liczenie, nie poparte żadnymi twardymi danymi. Ale obrazuje, jak czasem niedoceniane parametry maszyny mogą wpływać na wydajność pracy.

Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 


Zobacz film jak pracuje przyczepa leśna Palms z żurawiem 825 (kliknij)
Dodano 15:37 28-10-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama