Pakiety specjalistyczne
Nadleśnictwo wydzieliło pakiet maszynowy, przyjechała firma z zewnątrz, wycięła co lepsze, a nam zostały ochłapy! Takie głosy oburzenia słychać z wielu rejonów kraju. Nadleśnictwa od lat stosują pakiety specjalistyczne, choćby na obsługę szkółki leśnej.
W ostatnich latach częstsze są pakiety także na maszynowe pozyskanie i zrywkę drewna. Choć niektórzy przedsiębiorcy leśni wykonujący takie właśnie zadania mówią, że na rok 2015 takich akurat pakietów było mniej. GAZETA LEŚNA postanowiła to sprawdzić.
Pytamy u źródła
Najlepszym miejscem, gdzie można zapytać o pakiety specjalistyczne są nadleśnictwa. To tu przecież każdy nadleśniczy samodzielnie kształtuje przetargi na usługi leśne. Są oczywiście wskazówki z Warszawy (pisaliśmy o nich w numerze 11/2014) i większość je stosuje. Niektórzy nadleśniczowie uznają je wręcz za święte. Są jednak i tacy, którzy przetargi ogłaszają według własnego uznania.
Już na początku listopada wysłaliśmy pytania do wszystkich nadleśnictw w Polsce, a jest ich ponad 400.
Oto, o co pytaliśmy:
• Czy w przetargach na rok 2015 wydzielone są pakiety specjalistyczne?
• Jeśli tak, to na jakie prace?
• Jakiej wielkości są to pakiety, jaki obszar lub rozmiar prac obejmują?
Na chwilę pisania tego tekstu mieliśmy ponad 240 odpowiedzi. Czyli prawie 60% nadleśnictw w Polsce. Odpowiedzi pochodzą z całego kraju. Na pytania odpowiedziało blisko 50% nadleśnictw z każdej RDLP. Wyniki są więc miarodajne.
Pół na pół
Najważniejszy wniosek z badania jest taki: połowa nadleśnictw nie stosuje pakietów specjalistycznych, druga połowa je stosuje. Dokładnie 47% stosuje, a 53% nie.
Jak to wygląda w poszczególnych RDLP? Otóż wskaźnik stosowania pakietów specjalistycznych w zależności od dyrekcji wynosi od 17% do 100% nadleśnictw. To znaczy, że spośród nadleśnictw w danej RDLP, które udzieliły nam odpowiedzi, taki właśnie procent stosuje pakiety specjalistyczne.
Owe 100% padło w RDLP w Radomiu (wszystkie nadleśnictwa, które nam odpisały stosują pakiety specjalistyczne). Powyżej 60% nadleśnictw stosuje te pakiety w RDLP Lublin, Warszawa i Zielona Góra. Pomiędzy 40 a 60% nadleśnictw stosuje pakiety specjalistyczne w RDLP Białystok, Katowice, Kraków, Krosno, Łódź, Poznań, Szczecin, Szczecinek i Toruń. A w pozostałych RDLP poniżej 40% nadleśnictw stosuje pakiety specjalistyczne.
Rafał Jajor
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
Dodano 10:04 22-12-2014