Dodaj do ulubionych

Nie dbają o bezpieczeństwo

Z 362 firm skontrolowanych w 2014 roku przez Państwową Inspekcję Pracy w blisko połowie nie przestrzega się przepisów BHP – to wniosek z kontroli PIP.
Ciągle niezadowalające są wyniki przeprowadzonych kontroli w 2014 roku. Ponad 30 proc. zakładów nie zapewnia swoim pracownikom pierwszej pomocy, nie szkoli pracowników w dziedzinie bhp, źle ocenia ryzyko zawodowe – niestety odsetek wyżej wymienionych, naruszonych przepisów wzrósł w 2014 roku w stosunku do lat ubiegłych (lata 2012-2013).
Nieznacznie, w porównaniu do lat ubiegłych, sytuacja poprawiła się jeśli chodzi o udostępnienie pracownikom instrukcji bhp, spełnianie wymagań bhp dotyczących maszyn i urządzeń technicznych, a także w kwestii wydawania i stosowania środków ochrony indywidualnej. Jednak odsetek naruszenia przepisów wyżej wymienionych zagadnień nadal jest wysoki i wynosi ponad 30 proc..
Wypadki śmiertelne i ciężkie
W latach 2012 – 2014 było kilkanaście wypadków śmiertelnych i kilkanaście wypadków ciężkich, najczęściej wypadki te związane były z pozyskaniem drewna i usuwaniem drzew zawieszonych.
Inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w technice ścinki i obalania drzew, np. brak progu, zawiasy, nieprawidłowe podcięcie, stosowanie krótkich prowadnic pił przy ścince drzew grubych, brak odpowiedniego przygotowania do ścinki drzew.
W tym roku 28 proc. skontrolowanych zakładów naruszyło przepisy bezpiecznego pozyskania i zrywki drewna.
Jednak postęp technologiczny jest widoczny – to kolejny wniosek inspektorów PIP. Przedsiębiorcy leśni używają dużych maszyn do pozyskania i zrywki drewna oraz przyczep z żurawiami mechanicznymi.
Naruszenie przepisów dotyczących objęcia dozorem technicznym eksploatacji urządzeń wykryto w blisko 100 zakładach z 362 skontrolowanych (co daje 26 proc.). Trzeba podkreślić, że liczba ta w stosunku do lat ubiegłych to znacząco spadła (w 2013 roku nieprawidłowości związane z badaniami UDT wykryto w 42 proc. skontrolowanych zakładów, a w 2012 roku w aż połowie sprawdzonych firm).
Skontrolowane zakłady to przeważnie nieduże firmy – zatrudniające do 9 pracowników (77 proc. zakładów). Przyczyną tak wielu zaniedbań jest między innymi niedostateczny poziom wiedzy pracodawców o bezpieczeństwie i higienie pracy. Inspektorzy PIP podkreślają także znaczącą rolę nadzoru i wsparcia firm leśnych – konsekwencją braku w tym obszarze jest duży odsetek wykrytych nieprawidłowości w zul.
Źródło: PIP




Dodano 12:55 21-08-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama