Dodaj do ulubionych

Las to terapia

 

Dzieci spędzające czas w otoczeniu przyrodniczo-leśnym są bardziej kreatywne, sprawniejsze fizyczne i mają większą łatwość koncentracji.
– Na potwierdzenie tej tezy jest coraz więcej badań – podkreśla dr inż. Magdalena Frączek z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Tymczasem, jak zauważyła dr Frączek coraz częściej mamy do czynienia z syndromem niedoboru natury u dzieci.
O edukacji przyrodniczo-leśnej niepełnosprawnych, osób dorosłych i dzieci, specjalistka opowiadała w ramach seminarium „Lasy dla życia – rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych” realizowanego przez Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.
– Nowoczesne programy edukacji przyrodniczej i leśnej oddziałują na człowieka w sposób kompleksowy, uwzględniający wszelkie jego aktywności, umiejętności oraz potrzeby – mówiła dr Frączek. Podkreśliła, że środowisko leśne ma szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie niepełnosprawnych. – W przypadku dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami przebywanie w lesie ma szczególne znaczenie. Dla nich kontakt z lasem to swego rodzaju terapia – mówiła Frączek. W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego jest ścieżka przyrodnicza Leśny Ogród Zmysłów, przygotowana specjalnie dla osób niepełnosprawnych, także osób niewidomych.
Projekt "Lasy dla życia 2015 – rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych” ma na celu  wypracowanie metod pracy z osobami niepełnosprawnymi służących rehabilitacji z wykorzystaniem terapeutycznych właściwości środowiska przyrodniczo-leśnego.
Leśnicy wspólnie ze specjalistami różnych dziedzin zastanawiaj się jak skutecznie wykorzystywać las w leczeniu i profilaktyce przewlekłych schorzeń i co robić, by ogólnodostępne tereny Lasów Państwowych były przestrzenią odpowiednio przygotowaną, dostępną i przyjazną osobom starszym i niepełnosprawnym.
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich  2014-2020. Patronaty honorowe sprawują: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie.




Dodano 15:11 01-12-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama