Dodaj do ulubionych

Lasy w Europie

Prognozowanie składu gatunkowego lasów za 50 lat to spore wyzwanie, leśnicy już teraz podejmują działania, które mają wzmocnić nasze drzewostany.

Jako podstawę działań mających przeciwdziałać zmianie klimatu z powodu działalności człowieka  uznaje się raport stworzony przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) w 2019 roku. Za przyczynę globalnego ocieplenia klimatu wskazano w nim antropogeniczną (spowodowaną działalnością gospodarczą człowieka) część efektu cieplarnianego.

Przyjmuje się, że globalne ocieplenie to proces trwały o nieograniczonej perspektywie czasowej. Na jego skutek nagłe zjawiska pogodowe osiągną niespotykaną dotąd skalę.

Klimat a ekonomia
O tym, jak będą wyglądać lasy nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, donosili na łamach „Nature Climate Change” naukowcy z zespołu pod kierownictwem szwajcarskiego Instytutu Federalnego Badań nad Lasami, Śniegiem i Krajobrazem.

W swoich prognozach skupili się jednak nie tylko nad składem gatunkowych drzewostanów przyszłości, ale spróbowali też ocenić oddziaływanie przyszłych zmian na ekonomię w sektorze leśno-drzewnym. Należy przy tym pamiętać, że to gatunek lasotwórczy ma główny wpływ na cenę gruntów leśnych.

Już teraz wiele państw dokonuje przebudowy drzewostanów, starając się tym samym osłabić oddziaływanie czynników biotycznych i abiotycznych (ożywione i nieożywione) powiązanych ze zmianami klimatu.

W tym kontekście najbardziej wrażliwym gatunkiem jest oczywiście świerk, zastępowany drzewami bardziej odpornymi na suszę.

Badacze zauważają jednak, że najczęściej u podstaw takich działań leżą względy ekologii gatunku, a proces doczekał się tylko częściowej oceny ekonomicznej.

Tymczasem na kompozycję drzewostanów powinny mieć wpływ aspekty zarówno przyrodnicze, jak i finansowe. Zmiany biomów w samej tylko Europie mogą skutkować ograniczeniem produktywności lasów, a przez to też dochodu ich właścicieli i ograniczeniem podaży najbardziej pożądanych gatunków drewna.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 13:50 22-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama