Dodaj do ulubionych

Zul na terenie chronionym

Praca zula na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego nie różni się od tej w Lasach Państwowych, zwiększona jest jedynie różnorodność
i zakres prac ochrony ekosystemów. 

Kampinoski Park Narodowy jest podzielony na 3 obręby ochronne – Kampinos, Kromnów i Laski. Są one odpowiednikiem nadleśnictw w LP. Każdy z nich składa się z kilku obwodów, czyli leśnictw.

GAZETA LEŚNA miała okazję odwiedzić jeden z takich obwodów – Zamczysko, gdzie leśniczym – konserwatorem obwodu ochronnego jest Grzegorz Nizio, leśnik z wykształcenia. Pracuje w KPN od 1999 roku (jako podleśniczy), a od 2010 roku jako leśniczy.

– Konserwator obwodu ochronnego, czyli dla uproszczenia mówiąc leśniczy, musi zaplanować rok wcześniej zakres prac, które chce przeprowadzić w swoim obwodzie. Wykonuje to na podstawie Planu Ochrony KPN oraz Planu Urządzania Lasu. Sporządzony plan jest przedstawiany do akceptacji dyrektorowi parku narodowego, a następnie ministrowi właściwemu ds. ochrony środowiska, któremu bezpośrednio podlega. Po zatwierdzeniu przez ministerstwo ogłaszany jest przetarg na wykonanie prac w danym obwodzie. Oczywiście wykonuje je zewnętrzna firma usługowa, czyli krótko mówiąc zul – opowiada Grzegorz Nizio, leśniczy obwodu Zamczysko.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 14:54 24-11-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama