Dodaj do ulubionych

Wytyczne i chrust plus

 

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała pod koniec maja wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Decyzję podjęto na wniosek Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, jako reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Jak poinformował resort klimatu i środowiska „ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych”.


Propozycja spotkała się z szyderstwami ze strony opozycji, która wyśmiała ten sposób walki z kryzysem, nazywając wytyczne programem „Chrust plus”.


LP szybko wyjaśniły, że możliwość zbierania chrustu była zawsze, decyzja w sprawie wytycznych umożliwia natomiast zakup drewna najniżej jakości, w pierwszej kolejności przez lokalnych mieszkańców. Zdaniem drzewiarzy to ruch w dobrą stronę – doprecyzowanie istniejących przepisów i eliminacja dowolności.


W ten sposób Lasy Państwowe mają przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.

Jak wyjaśnił Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał, jednak w związku z wojną w Ukrainie i zawirowaniami na rynku energii, wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach.

Dlatego, jak podkreślił minister, trzeba było priorytetowo zadbać by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne.
 




Dodano 09:47 30-06-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama