Dodaj do ulubionych

Niezrealizowane postulaty

Siedem lat temu branża usług leśnych przekazała Lasom Państwowym swoje postulaty. Do dziś z 26 punktów zrealizowano zaledwie kilka. W przypadku reszty jest nieznaczna poprawa, nic się nie zmieniło lub jest nawet gorzej.
 
W GAZECIE LEŚNEJ nr 7/2016 opublikowaliśmy spis postulatów branży usług leśnych przesłanych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Minęło prawie siedem lat.

Zobaczmy, które z postulatów zostały zrealizowane, a które nie.
Lista postulatów została stworzona w 2016 roku przez Polską Leśną Izbę Gospodarczą, dla której wówczas pracowałem. Napisaliśmy ją w odpowiedzi na powołanie przez ówczesnego dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego „Komisji Wspólnej Lasów Państwowych i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych”.  


Ciało to złożone było z ok. 100 osób: pracowników LP, naukowców, przedstawicieli organizacji zrzeszających zule oraz samych zulowców wybieranych na dość pośpiesznie organizowanych zebraniach w nadleśnictwach i regionalnych dyrekcjach LP. Lista postulatów miała, na co mieliśmy nadzieję, służyć Komisji jako przedmiot dyskusji.


Konrad Tomaszewski zapowiedział wówczas także powstanie zarządzenia regulującego zasady współpracy na linii LP – zule. Przesłane postulaty, w naszym zamyśle, miały być przydatne przy opracowywaniu wspomnianego zarządzenia o współpracy PGL LP i zuli. Zarządzenie takie jednak nigdy nie powstało.
Zobaczmy, które z tych postulatów, po siedmiu latach od ich sformułowania, zostały spełnione.

Postulat: Potrzebna jest strategia rozwoju branży usług leśnych. Strategia stworzona wspólnie przez środowisko usługodawców i PGL LP, z określonymi celami i wskazaną datą ich osiągnięcia. Strategia oceniana potem okresowo pod kątem jej realizacji i ew. modyfikowana.

Realizacja: BEZ ZMIAN. Nadal co roku branża jest zaskakiwana nowymi rozwiązaniami stosowanymi w przetargach na usługo leśne. A nawet jest gorzej niż dawniej, bo kto myślał siedem lat temu, że jedno leśnictwo może być podzielone w przetargu na kilka pakietów, jak się to teraz dzieje.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 15:29 25-01-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama