Dodaj do ulubionych

Zdążyć przed zmianami klimatu

 

Ekstremalnie ciepły początek tego roku sprawił, że ocieplenie klimatu znów stało się gorącym tematem. Część naukowców już od dawna ostrzega przed coraz częstszymi anomaliami pogodowymi. Lasy odczują je w znacznym stopniu, ale mogą także odegrać ogromną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu.

Dlatego tak ważna jest ochrona drzewostanów. My przypominamy o analizie, ktorą w tej sprawie już w 2019 roku raport przedstawili specjaliści z PAN na stronie Akademii.


Chociaż raport ma już cztery lata, to warto do niego wrócić, ponieważ podniesiony w nim temat konieczności podjęcia zdecydowanych kroków, jest nadal aktualny. Przedstawiamy jego najważniejsze fragmenty.

Zdaniem naukowców z PAN, musimy przygotować się przede wszystkim na totalne przeobrażenie lasu.

„Przez zmiany klimatu z naszego krajobrazu znikną sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata. Drzewa te zajmują obecnie 75 proc. powierzchni lasów. Wraz z nimi znikną setki gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Ta rewolucja wydarzy się za życia obecnych 40-latków. Wspomnianych procesów nie powstrzymamy, ale możemy się adaptować poprzez właściwą politykę zalesiania.” – apelują naukowcy, którzy opracowali raport w tej sprawie.


Kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej realny. Obserwujemy ekstremalne zjawiska pogodowe – wysokie lokalne temperatury, niszczycielskie wiatry, susze. To grozi zachwianiem bezpieczeństwa produkcji żywności i koniecznością migracji ludzi w poszukiwaniu wody, żywności i bezpieczeństwa. Naukowcy podkreślają, że powstrzymać katastrofalne zmiany można dzięki redukcji emisji CO2 do atmosfery – poprzez ograniczenie spalania paliw kopalnych, przy jednoczesnym wzroście pochłaniania CO2 z atmosfery.

„Spośród ekosystemów lądowych, ekosystemy leśne są największymi magazynami węgla. Pochłaniają one znaczne ilości atmosferycznego CO2 w procesie fotosyntezy. Część zasymilowanego węgla jest przechowywana w biomasie roślin (nadziemnej i podziemnej), w martwym drewnie, ściole, a także w glebie” – piszą naukowcy.

 (...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 16:02 25-01-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama