Dodaj do ulubionych

Najważniejsza ochrona

Jakie elementy pilarki szczególnie dbają o bezpieczeństwo operatora podczas pracy?

Pilarka to urządzenie, w którym piła łańcuchowa poruszająca się z dużą prędkością po prowadnicy, nie może być osłonięta. Drwal musi mieć możliwość swobodnej pracy i górną, i dolną częścią prowadnicy. Żadna osłona nie może go tu krępować.
Dlatego operator pilarki musi bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznej pracy. Ale sama maszyna także chroni go w możliwie maksymalny sposób.

Jeden hamulec, wiele funkcji
Hamulec piły łańcuchowej jest najważniejszym elementem dbającym o bezpieczeństwo operatora. Blokuje łańcuch w nagłych przypadkach i niemal natychmiast go zatrzymuje, a dodatkowo jego dźwignia stanowi barierę ochronną dla lewej dłoni operatora.


W profesjonalnych pilarkach hamulec można uruchomić na trzy sposoby. Po pierwsze drwal ma możliwość włączenia hamulca poprzez ruch lewym nadgarstkiem, tak, aby popchnąć dźwignię do przodu. Wówczas zostanie zwolniony mechanizm i taśma hamulcowa zatrzyma  bęben napędowy.


Po drugie hamulec zadziała w przypadku tzw. odbicia pilarki. Mechanizm hamulca zwolni się, dzięki powstałej podczas odbicia sile odśrodkowej.
Po trzecie hamulec włączy się przy nagłym upadku, uderzeniu lub energicznym ruchu uchwytami sterującymi. W takiej sytuacji nagłego wypadku hamulec załączy się w taki sam sposób jak podczas odbicia. Jest to tzw. hamulec bezwładnościowy.


Podczas pracy pilarką zawsze należy pamiętać, aby przed jej rozpoczęciem sprawdzić działanie mechanizmów hamujących, jak i kondycję samego hamulca (taśmy hamulcowej, sprężyn, etc.).

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 14:18 08-02-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama