Dodaj do ulubionych

Forum przemysłu drzewnego 2023

Przedstawiciele Lasów Państwowych oraz firm skupionych wokół przemysłu drzewnego i wykorzystujących drewno w swojej działalności wzięli udział w II edycji Forum przemysłu drzewnego – Łączy nas drewno, które odbyło się w dniach 20-21 czerwca 2023 w Warszawie.

Uczestnicy dyskutowali o rynku drewna, jego potencjale, cenach, prognozach, oraz o certyfikacji lasów i produktów drzewnych.


Branża drzewna mierzy się w ostatnim czasie z kryzysem. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD) obserwuje spadek produkcji we wszystkich gałęziach przemysłu tartacznego: w programie ogrodowym o 40 proc., produkcji palet o 30 proc., produkcji okien i drzwi o 26 proc., w tarcicy – 40 proc. Do tego problemem dla branży są wciąż niesatysfakcjonujące zasady sprzedaży drewna ustalane przez LP, coraz gorszy wizerunek Lasów Państwowych, a także rezygnacja niektórych jednostek LP z certyfikacji FSC.


– Sposób w jaki jest wycinane FSC jest karygodny, dane nadleśnictwo nie ma już tego certyfikatu, a my jesteśmy tym zaskakiwani. To działa przeciwko nam, nikt nie brał pod uwagę jakie będą tego konsekwencje. Do tego trzeba coś zrobić z tym złym wizerunkiem, bo przy tej tendencji za kilka lat będziemy wszyscy się wstydzili tego co robimy – mówił w czasie Forum Piotr Poziomski, prezydent PIGPD. Padły również zarzuty o brak transparentności i upolitycznienie Lasów.

Podczas spotkania rozmawiano także o problemach lasów prywatnych w Polsce, a Wojciech Wójtowicz, prezes Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, opowiedział o trudnej sytuacji zuli, których byt również zależy od Lasów Państwowych. Mówił o wysokiej wypadkowości w lasach, odpływie wykwalifikowanych pracowników, zaniku szkolnictwa zawodowego i niepewnej przyszłości firm leśnych.
– My jeszcze walczymy, ale czujemy się zupełnie pomijani i nasza branża zamiera, bo nasi przedsiębiorcy uważają, że nie ma sensu tkwić w lasach – podkreślał.

Paweł Boski, Naczelnik Biura Marketingu DGLP, starał się studzić dyskusję przyznając, że także Lasy zmagają się z „nagonką” i protestami ludzi za wycinki lasów. Jak stwierdził LP działają w „bardzo trudnym obszarze uczuć” ludzi i trudnej sytuacji politycznej. Zapewniał jednak o chęci dialogu ze strony LP.


Sporo uwagi poświęcono sporowi wokół certyfikacji FSC. Coraz więcej jednostek Lasów rezygnuje z tego systemu. Jak argumentują leśnicy z LP, FSC ogranicza podaż drewna na rynek, wprowadza dodatkowe ograniczenia oraz obowiązki i nie jest powszechny w leśnictwie UE.


Przedstawiciele jednostki certyfikującej odpierali te zarzuty. – Standard FSC wymaga wyznaczenia obszarów ochronnych o powierzchni 10 proc. każdego nadleśnictwa, gdzie głównym celem jest ochrona. Ale może to dotyczyć na przykład obszarów Natury 2000 i innych, na terenie których można pozyskiwać drewno, o ile wynika to z planów ochrony dla tych obszarów. Ponadto trzeba wyznaczyć 5 proc. obszarów rębnych na biogrupy (co jest już w obecnym standardzie, obowiązującym od 2013 r.). Ale to nie znaczy, że standard ograniczy pozyskanie o 10 proc. – argumentował Marek Rzońca koordynator FSC ds. leśnictwa.  


Przedstawiciele Lasów zapewniają, że prawie wszystkie ich jednostki mają certyfikację PEFC, która wedle nich, nie ogranicza podaży drewna na rynek, jest zgodna z prawodawstwem Polski i UE w zakresie leśnictwa, a także jest bardzo powszechna w leśnictwie UE. Warto dodać, że w Polsce jednostką prowadzącą certyfikację w systemie PEFC jest Instytut Badawczy Leśnictwa.


GAZETA LEŚNA oraz portal FIRMYLESNE.pl miały patronat medialny nad Forum. Spotkanie organizowała firma Powermeetings.eu. 
Dodano 15:37 25-07-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama