Dodaj do ulubionych

Świat. Rekordowa liczba pożarów

Zgodnie z przewidywaniami World Meteorological Organisation (WMO, Światowa Organizacja Meteorologiczna), istnieje 98 proc. szans na to, że nadchodzące 5 lat będzie najgorętszym okresem w historii.

Jako przyczyny podaje się oczywiście zmiany klimatu oraz efekt El Niño. Z prawdopodobieństwem 66 proc. powierzchniowa średnia temperatura roczna będzie w latach 2023 – 2027 aż o 1,5º Celsjusza wyższa niż w okresie preindustrialnym (okres 1850 – 1900).


Chłodzący wpływ El Niña blokował dotychczas postęp globalnego ocieplenia, ale w marcu 2023 zjawisko wygasło. Wkrótce ma je zastąpić El Niño, związane z ustaniem pasatów wiejących ze wschodu nad Pacyfikiem, zatrzymaniem procesu mieszania się wód powierzchniowych z głębinowymi (upwelling), i w efekcie powstania nadzwyczaj wysokich temperatur na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.


Nie sposób nie wiązać z informacjami WMO nadzwyczaj wysokiej liczby pożarów lasów. Na alarm biją już właściwie wszyscy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez brytyjską platformę statystyczną UtilityBidder, w 2022 roku wyjątkowo duże obszary lasu zostały zniszczone przez ogień, a przyczyną takiej sytuacji niezmiennie były wysokie temperatury i związane z nimi susze.


Na liście państw, które doświadczają problemu najbardziej, na pierwszym miejscu znajdziemy Czechy z 16 000 proc. większą powierzchnią pożarów niż w okresie 2006 – 2021. To nie błąd: wcześniej u naszych sąsiadów średnio rocznie płonęło 9 hektarów rocznie, a w samym 2022 roku spaliło się aż 1400 hektarów.
Największą nominalnie powierzchnię pożarów odnotowano w Rumunii – niemal 150 000 hektarów w samym 2022 roku. To wzrost o 944 proc. w porównaniu do okresu 2006 – 2021, kiedy średnio płonęło 14 300 hektarów.


Nic więc dziwnego, że wszystkie kraje europejskie szykują się do lata jak na wojnę. Na stronach internetowych zarządców lasów w każdym języku znajdziemy teraz wskazówki: jak zachowywać się w lesie przy wysokim stanie zagrożenia pożarem, gdzie dzwonić w razie zauważenia ognia, a także informacje na temat wyposażenia strażaków i leśników do walki z żywiołem.


Problemy występują zresztą nie tylko w Europie, a na całym świecie. Tysiące osób zostało już ewakuowanych z obszaru zagrożonego ogniem na terenie Nowej Szkocji (Kanada), gdzie na dzień 29 maja 2023 żywioł obejmował aż 788 hektarów.

W tamtych dniach w akcji gaśniczej brały udział 32 zastępy Straży Pożarnej z Departamentu Zasobów Naturalnych i Odnawialnych, 170 zastępów z gminy Halifax, oraz 7 zastępów z Departamentu Obrony Narodowej, a także 30 wozów gaśniczych, dwa helikoptery i jeden samolot zrzutowy. Szacowano, że przy wietrze o prędkości sięgającej 40 kilometrów na godzinę pożar może się szybko rozprzestrzeniać.


Źródło: utilitybidder.co.uk; woodbusiness.ca

 




Dodano 15:23 27-06-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama