Dodaj do ulubionych

Litwa. Katastrofalna gradacja

Szkody poczynione przez szkodniki drewna w 5 regionach na terenie Litwy osiągnęły poziom katastrofy naturalnej. Zdaniem leśników, zmiany klimatu są główną przyczyną tak dramatycznej sytuacji. Gwałtowny wzrost liczebności owadów zarejestrowano już w 2022 roku, a do teraz poszukiwane są skuteczne metody walki z gradacją.


Kornik drukarz najbardziej uszkodził drzewostany w regionach Rokiškis (ponad 25 tys. m³), Šalčininkai (ponad 43 tys. m³), Trakai (ponad 26 tys. m³) oraz Vilnius (ponad 35 tys. m³). Co więcej, na terytorium regionu Ignalina zaobserwowano masowy pojaw borecznika sosnowego na powierzchni 1197 hektarów – uszkodzonych zostało 85 proc. drzew ze średnią defoliacją rzędu 73 proc. Całkowitą szkodę ocenia się tu na 400 tys. m³ drewna.


W wymienionych wyżej regionach wprowadzono specjalne środki zapobiegawcze określone przez ministra środowiska.
 – W najbliższej przyszłości, pracownicy służby leśnej będą zawiadamiali właścicieli, zarządców i użytkowników lasów o wystąpieniu katastrofy naturalnej w wymienionych regionach, a także poinformują o konieczności zastosowania specjalnych środków ochrony i zwalczania jej przyczyn – mówił Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy.


W litewskich lasach pojawią się specjalne znaki ostrzegające o stosowaniu środków ochrony. Jedną z głównych metod walki ze szkodnikami jest cięcie sanitarne i usuwanie zainfekowanego materiału z lasu. Właściciele, zarządcy i użytkownicy lasów mają obowiązek przeprowadzić kontrolę na swoich obszarach, a następnie zawiadomić organy rządowe o wystąpieniu śladów gradacji kornika drukarza lub borecznika sosnowego.


Spacerowicze i amatorzy owoców runa leśnego będą mogli swobodnie wchodzić do lasu, ale w notce rządowej przestrzega się ich o możliwości wystąpienia utrudnień.
Źródło: Vmu.lt
Dodano 16:40 26-08-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama