Dodaj do ulubionych

Czechy. Kornik odpuszcza

Czeskie Lasy Państwowe (LČR) planują w tym roku pozyskanie 8,5 miliona metrów sześciennych drewna, w tym drewno uszkodzone przez kornika będzie stanowiło jedynie 1,5 miliona metrów sześciennych.


– Korniki wycofują się na terenie całego kraju, więc spodziewamy się, że udział drewna uszkodzonego w pozyskaniu będzie spadał – stwierdził Marek Výborny. czeski minister ministra rolnictwa. Jego zdaniem trzeba będzie teraz zalesić ogromne obszary, stosując mieszany skład gatunkowy, który będzie bardziej odporny na działalność szkodników. W zeszłym roku powierzchnia przywróconych drzewostanów wyniosła rekordowe 50 tysięcy hektarów.


W związku z ustaniem gradacji, na samej ochronie lasu, jeszcze w tym roku, możliwe będzie zaoszczędzenie co najmniej 100 milionów koron.
Priorytetem dla czeskich leśników będzie przywrócenie lasów i stała implementacja wszystkich czynności hodowlanych, na co LČR zarezerwowały budżet 4,6 miliarda koron (na obecny rok). Planowana jest regeneracja 16 tysięcy hektarów w tym roku, z czego 23 proc. przez odnowienie naturalne. W roku 2024 naturalne odnowienia mają stanowić już 30 proc.


Dyrektor generalny LČR zaproponował podczas spotkania koncepcję "bezpiecznych wpłat", czyli mechanizmu, który ma zabezpieczyć jego gospodarstwo przed zbyt dużymi ubytkami w budżecie na rzecz skarbu państwa. Idea opiera się na wyznaczeniu stawek na podstawie dochodu netto z gruntu, co spowoduje różnicę w stopach dla rozmaitych kategorii lasów.

Przy obecnej strukturze lasów stawka miałaby wynosić średnio 1,96 proc., czyli 1021 koron za hektar. W ten sposób dyrektor chciałby promować współpracę lasów z państwem mającą na celu zwiększanie jakości gruntów leśnych i drzewostanów.

Źródło: Silvarium TV (youtube), silvarium.cz
Fot.: Youtube
Dodano 15:01 26-08-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama